Ekran iPhone'a 5 w porównaniu do nowego ekranu Sharpa to słabizna

Firma Sharp poinformowała o rozpoczęciu masowej produkcji 5-calowych wyświetlaczy o ogromnej rozdzielczości.

Jednym z bardzo mocno ostatnio lansowanych parametrów ekranów przenośnych urządzeń takich jak smartfony, czy tablety jest gęstość pikseli na cal (ppi). Pierwszym sprzętem, który m.in. dzięki wyśrubowaniu tej wielkości osiągnął sukces rynkowy był iPhone 4, który został wyposażony w ekran Retina (326 ppi).

Firma Sharp poinformowała jednak właśnie, że rozpoczęła produkcję 5-calowego wyświetlacza, który daleko w tyle pozostawia panele stosowane w smartfonach Apple (również najnowszym iPhone'ie 5). Cechuje się on bowiem rozdzielczością Full HD (1080 x 1920 pikseli) dającą po przeliczeniu gęstość pikseli na niewiarygodnie wysokim poziomie - 443 ppi.

Nowy "smartfonowy" ekran Sharpa jest więc obecnie rekordzistą pod tym względem (chociaż tylko nieznacznie wyprzedził opisywany przeze mnie niedawno nowy ekran LG). Warto jednak zadać sobie tutaj pytanie, po co ta pogoń za pikselami? Przecież oko ludzkie nie jest w stanie wychwycić pojedynczych pikseli przy gęstości przekraczającej 300 ppi. No cóż, odpowiedź wydaje się oczywista...

Warto na koniec dodać, że tak ogromne zagęszczenie pikseli udało się uzyskać dzięki zastosowaniu technologii CG-Silicon opracowanej przez Sharpa i firmę Semiconductor Energy Laboratory:

Technologia CG-Silicon

Technologia CG-Silicon

oraz przypomnieć, że to właśnie Sharp jest jednym z trzech producentów dostarczających 4-calowe ekrany Retina dla iPhone'a 5.