Ekran rozpoznający siłę nacisku w każdym smartfonie? Tak, to możliwe

Być może wkrótce prosta aktualizacja pozwoli w przypadku większości obecnych na rynku smartfonów na dodanie funkcji rozpoznawania nacisku.

Technologia o nazwie ForcePhone, którą opracowali inżynierowie z Uniwersytetu w Michigan, może znacząco wpłynąć na zwiększenie funkcjonalności praktycznie każdego smartfona. Oferuje ona bowiem podobnie jak technologia 3D Touch firmy Apple możliwość rozpoznawania siły nacisku na ekran lecz w przeciwieństwie do niej nie wymaga stosowania dodatkowych rozwiązań w postaci specjalnych sensorów.

Jak to działa?

ForcePhone korzysta z mikrofonu i głośnika. Ten drugi emituje dźwięk na niesłyszalnym dla nas poziomie 18-24 kHz, który odpowiednio się zmienia w zależności od siły nacisku na ekran. Zmiany te rejestruje mikrofon zapewniając możliwość zaimplementowania w programach dodatkowych wywoływanych w ten sposób opcji.

To nie koniec...

To jednak nie jedyne możliwości nowej technologii. Rozpoznaje ona bowiem siłę nacisku nie tylko na ekran, ale również na obudowę, co z pewnością pozwoli pomysłowym deweloperom na zapewnienie swoim programom kolejnych funkcji.

Co z dokładnością?

Pomiar siły nacisku możliwy jest na każdym smartfonie z Androidem, co udowadnia poniższy film:

Mamy tutaj jednak do czynienia z bardzo małą dokładnością, co nie pozwala na wykorzystanie tego sposobu w praktyce. W przypadku opartej na ultradźwiękach technologii ForcePhone dokładność odczytów ma być ponoć na bardzo wysokim poziomie, o czym przekonamy się już 27 czerwca, kiedy to ma być ona zaprezentowana podczas imprezy MobiSys 2016 w Singapurze.