Ekran smartfona z muszelki? To szkło się nie tłucze

Opracowano nowy, wytrzymały kompozyt szklany, który ma być o wiele mocniejszy od dotychczasowych materiałów używanych w smartfonach.

Ekran smartfona z muszelki? To szkło się nie tłucze

Masa perłowa, czyli błyszczący materiał wewnątrz muszli mięczaków, stała się inspiracją dla inżynierów. Na podstawie jej struktury powstał wytrzymały kompozyt szklany obiecujący nietłukące się ekrany smartfonów.

Szkło jest popularnym i użytecznym materiałem na całym świecie, jednak jego największą wadą jest podatność na pękanie lub rozbicie. Nowy rodzaj szkła opracowany przez inżynierów z McGill University ma być mocniejszy, twardszy, a jednocześnie zachowywać dobrą przezroczystość.

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na iPhone - zobacz atrakcyjne oferty [Aktualizacja 28.11.2021]
  • iPhone 13 odporniejszy na uderzenia? Niestety nie do końca...

Mikroskopijna struktura masy perłowej, na której opierało się badanie, przypomina cegłę z płytkami sztywnego węglanu wapnia przeplatanego miękkimi, elastycznymi biopolimerami, które zapewniają materiałowi twardość. Na potrzeby nowych badań zespół odtworzył strukturę za pomocą kompozytu szklanych płatków i akrylu. Działają one jak sztywne, a jednocześnie elastyczne płytki.

Ekran smartfona z muszelki? To szkło się nie tłucze

Obrazy mikroskopowe mikrostruktury nowego kompozytu szklanego (po lewej) i naturalnej masy perłowej (po prawej) /źródło: newatlas.com

Aby upewnić się, że materiał pozostanie przezroczysty, naukowcy dostroili współczynnik załamania akrylu tak, aby pasował do szkła. Efektem końcowym jest materiał, który jest znacznie mocniejszy i twardszy niż zwykłe szkło, ale nadal pozostaje przezroczysty. Allen Ehrlicher, autor badania oświadczył:

Nasz nowy materiał jest nie tylko trzykrotnie mocniejszy niż zwykłe szkło, ale także ponad pięciokrotnie bardziej odporny na pękanie.

Uzyskany materiał ma być w przyszłości wykorzystywany do tworzenia mocniejszych wyświetlaczy dla smartfonów i innych urządzeń.

Zobacz także: Festiwal pełen narkotyków zaszkodził lokalnym rybom

Źródło: newatlas.com