Ekrany AMOLED potanieją. SMD otwiera nową fabrykę

Firma Samsung Mobile Display poinformowała o rozpoczęciu masowej produkcji paneli AMOLED w nowej fabryce. Dzięki temu będzie w stanie sprostać potrzebom rynku "organicznych" smartfonów i tabletów.

Wyposażony w ekran AMOLED smartfon Samsung Galaxy S II

Wyposażony w ekran AMOLED smartfon Samsung Galaxy S II

Polecamy:

Zobacz też:

Technologia AMOLED (active-matrix organic light-emitting diode) pozwala na produkcję paneli zdecydowanie lepszych pod różnymi aspektami od tradycyjnych paneli LCD (więcej na ten temat znajdziecie w artykule "Ekrany przyszłości"). Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na tego typu ekrany na rynku smartfonów (z pewnością wkrótce również i tabletów) firma Samsung Mobile Display (SMD), czyli spółka joint venture zawiązana między Samsung Electronics oraz Samsung SDI, otworzyła nową fabrykę w Asan, niedaleko Seulu.

Przedstawiciele SMD poinformowali, że rozpoczęli w niej masową produkcję paneli AMOLED generacji 5.5 (1300 x 1500 mm), które są trzy razy większe od poprzedniej generacji 4.5 (730 x 920 mm).

Linie produkcyjne nowej fabryki cechują się największą wydajnością na świecie. Jej uruchomienie, jak przekonuje SMD, powinno więc pozytywnie wpłynąć nie tylko na wzrost produkcji "organicznych" wyświetlaczy, ale również, co ogromnie istotne, na zmniejszenie ich kosztów.

Warto dodać, że spółka SMD dostarczyła na rynek w I kwartale tego roku aż 99% wszystkich paneli AMOLED. Ma ona nadzieję, że zwiększenie produkcji pomoże jej w rozpoczęciu dostaw "organicznych" wyświetlaczy także na rynek tabletów i przenośnych konsoli do gier.

W tym momencie warto przypomnieć, że ostatnio pojawiły się doniesienia na temat rozmów prowadzonych pomiędzy Apple i Samsungiem, których efektem miałoby być podpisanie umowy na dostarczanie ekranów AMOLED dla iPada 3.