Ekrany - giętkie i cienkie niczym papier

Wyświetlacze z tworzyw elastycznych pozostawały przez długi czas niespełnioną wizją. Obecnie wychodzą ze stadium rozwoju i stoją tuż przed produkcją masową. Czy już niebawem będziemy mogli zwinąć w rulon nasz tablet lub smartfon?


Od lat towarzyszą nam badania dotyczące giętkich ekranów. Teraz idee zaczynają przeradzać się w konkretne, namacalne produkty. Na przykład podwykonawca Apple’a, firma Corning, zyskała pewną popularność za sprawą giętkiego szkła, któremu nadano nazwę Willow Glass. Wynalazek zaprezentowano w czerwcu br. na targach branżowych Display Week. Przedtem Samsung ochrzcił swój elastyczny ekran wykonany w technologii AMOLED mianem Youm i opublikował szczegółowe informacje. Ponadto jest konkurencja ze strony LG. Ta firma podobno już produkuje giętkie wyświetlacze e-Ink.

Szkło elastyczne - nietłukące, cienkie i dające się zwijać

Wyświetlacze elastyczne mają być cienkie i giętkie. Jednocześnie powinny być odporne na zarysowania i nietłukące. Wszystkie te wymagania spełni być może Willow Glass. Jego grubość wynosi tylko 100 mikronów, a więc jest równie cienki co kartka papieru. Przy takich właściwościach można nie tylko zginać ekran, lecz nawet owijać nim przedmioty. Jak informuje producent, Willow Glass jest w stanie opieczętować hermetycznie przedmiot, nie tracąc swoich parametrów optycznych. Kolejną zaletą materiału jest jego odporność na wysokie temperatury w procesie produkcyjnym - ma wytrzymywać do 500 stopni Celsjusza. To większa wartość niż w wypadku folii polimerowych. Według Corninga to podstawowy warunek produkcji przemysłowej metodą walcowania, której zrealizowanie było dotychczas niemożliwe. Willow Glass może znaleźć zastosowanie nie tylko w smartfonach, tabletach czy notebookach, lecz również w źródłach światła i ogniwach słonecznych. Corning poinformował, że wzorce nowego materiału są już w drodze do klientów, aby mogli zabrać się do projektowania nowatorskich ekranów z ich wykorzystaniem.

Youm - Samsung stawia na folię elastyczną TFT

Tymczasem w elastycznych wyświetlaczach Samsunga nie zastosowano szkła typu Willow Glass, lecz giętką folię TFT. Już od końca 2010 r. trwają spekulacje na temat elastycznego wyświetlacza AMOLED (OLED z aktywną matrycą), jednak dopiero teraz technologia ta doczekała się swojej zastrzeżonej nazwy - Youm. Znawcy branży uznają to za ważny krok prowadzący do konkretnych produktów wyposażonych w tenże wyświetlacz. Mimo to, nadal znamy tylko nieliczne parametry techniczne. Rozdzielczość ekranu o przekątnej 4,5 cala (11,4 centymetrów) ma osiągnąć 800 x 600 pikseli, a więc obecnie spotykaną przeważnie w smartfonach z ekranem o przekątnej 4,3 cala. Grubość wyświetlacza ma wynosić ok. 0,3 milimetra. Podobno Youm ma zadebiutować w smartfonie Galaxy Skin, sprawiając, że będzie nie tylko elastyczny, lecz ponadto wyjątkowo cienki i trwały.

Ekrany - giętkie i cienkie niczym papier

Ekran LG, w którym zastosowano technologię e-papieru.

Elastyczne ekrany w czytnikach e-booków

Wiosną 2012 r. koreańskie agencje prasowe, m.in. Inews24.com, donosiły, że LG rozpoczęło seryjną produkcję giętkiego wyświetlacza z papieru elektronicznego (tzw. e-papieru) do czytników e-książek. Ten elastyczny, elektroniczny papier ma dawać się zginać maksymalnie do 40 stopni, a jego grubość wyniesie zaledwie 0,7 milimetra. Ekran o przekątnej 6 cali (a więc nieco więcej niż 15 centymetrów) ma zapewniać rozdzielczość 1024 x 768 pikseli. Podobnie jak Samsung w technologii Youm firma LG zdecydowała się zastosować tworzywa sztuczne zamiast szkła w celu uzyskania efektu elastyczności. Mimo to wyświetlacze z e-papieru mają być wyjątkowo trwałe. Według producenta jego materiał wytrzymuje upadek z wysokości półtora metra, a nawet uderzenie gumowym młotkiem.

Powyższe przykłady ukazują, że już niebawem powinny pojawić się na rynku urządzenia wyposażone w elastyczny ekran.