Eksperci: Filmów nie da się zabezpieczyć

Podczas konferencji RSA 2005 odbył się panel dyskusyjny, poświęcony problematyce zabezpieczania filmów przed nieautoryzowanym kopiowaniem - informuje TheRegister.co.uk. Uczestniczący w nim przedstawiciele amerykańskich koncernów filmowych domagali się od firm zajmujących się tworzeniem zabezpieczeń opracowania technologii, skutecznie uniemożliwiających kopiowanie filmów. Niestety, spotkało ich niemiłe rozczarowanie - "Takiego systemu nie da się stworzyć" - przekonywali eksperci.

Panel "Ostatnia szansa Hollywood - rozwiązanie problemu cyfrowego piractwa" miał przynieść odpowiedź, czy możliwe w ogóle jest stworzenie w pełni skutecznego systemu DRM (Digital Rights Management), który rozwiązałby problem nieautoryzowanego kopiowania filmów.

Obecni na spotkaniu reprezentanci koncernów filmowych zaapelowali do firm, zajmujących się tworzeniem zabezpieczeń oraz kryptografią, o stworzenie takich rozwiązań. Szybko wytłumaczono im, że nie jest to możliwe - "Kryptografia świetnie nadaje się np. do przesyłania cennych danych, ale nie rozwiąże problemu nieautoryzowanego kopiowania plików, do których użytkownicy mają legalny dostęp. Każdy, kto podejmie próbę stworzenia takiego rozwiązania, musi liczyć się z porażką" - tłumaczyli eksperci.

Wskazano jednakże kilka dróg rozwoju takich rozwiązań - http://TheRegister.co.uk przytacza wypowiedź Johna Worralla z RSA Security, który tłumaczył, że każdy system zabezpieczający zawartość pliku powinien być jak najczęściej uaktualniany, a proces uaktualniany musi być jak najłatwiejszy. Przedstawicielom Hollywood zwrócono również uwagę na fakt, iż powinni zmienić swoje podejście do sprawy zabezpieczania materiałów multimedialnych i dać swoim klientom większą swobodę w dysponowaniu legalnie nabytym materiałem - "Musicie być elastyczni - jeśli zasady korzystania z filmów, będą zbyt restrykcyjne, to ludzie będą szukać alternatywnych rozwiązań - np. kupować pirackie kopie" - tłumaczył Worral.

Więcej informacji:

http://www.TheRegister.co.uk


Zobacz również