Eksperci nie ufają Microsoftowi

75% ankietowanych przez firmę Forrester Research specjalistów ds. zabezpieczeń systemów informatycznych uważa, że produkty firmy Microsoft nie są właściwie zabezpieczone. Mimo to, aż 89% z nich korzysta z systemów z rodziny Windows.

Informacje takie przynosi raport zatytułowany "Czy Microsoft może być bezpieczny?", opublikowany wczoraj przez Forrester Research. Raport powstał na podstawie ankiet, wypełnionych przez 35 specjalistów ds. zabezpieczeń, zatrudnianych przez firmy, które uzyskują min. 1 mld USD przychodu.

Analitycy Forrester Research zwracają jednak uwagę, że mimo iż wielu ekspertów uważa, iż oprogramowanie Microsoftu nie jest bezpieczne, to znaczna ich część nie robi nic, by poprawić ten stan - aż 40% ankietowanych przyznało, że nie zamierzają poprawiać zabezpieczeń swoich systemów. Co więcej, jedynie 59% firm, które ucierpiały w wyniku słabych zabezpieczeń oprogramowania planuje wprowadzenie jakichś modyfikacji poprawiających owe kiepskie zabezpieczenia.

Autorzy raportu zwracają również uwagę, że, wbrew powszechnemu mniemaniu, głównym powodem nie instalowania udostępnianych przez Microsoft uaktualnień do oprogramowania nie jest to, że administratorzy systemów nie wiedzą o nich - znacznie częściej jest nim brak pewności, że po zainstalowaniu patcha system będzie dalej działał (koncernowi zdarzyło się kilka razy wprowadzić uaktualnienia, które poważnie utrudniały pracę).


Zobacz również