Eksperci ostrzegają przed Apple! Boją się pełnej inwigilacji?

Apple pochwaliło się nową funkcją, która ma chronić dzieci w sieci. Eksperci chyba mają inne zdanie i biją na alarm. O co chodzi z najnowszym rozwiązaniem w iOS 15, iPadOS 15 i macOS 12 Monterey?

W dniu wczorajszym firma Apple pochwaliła się nową funkcją, która ma chronić prywatność dzieci w sieci. Rozwiazanie filtrujące zdjęcia o podtekście seksualnym trafi do finalnych wersji iOS 15, iPadOS 15 oraz macOS 12 Monterey.

Nowe opcje zabezpieczeń w iOS 15
Źródło: thenextweb.com

Nowe opcje zabezpieczeń w iOS 15

Źródło: thenextweb.com

Według ekspertów nowe rozwiązanie nie jest tak doskonałe, jak przedstawia je firma Apple. Organizacja Electronic Frontier Foundation skrytykowała podejście Apple i zarzuciła firmie potencjalnie otwieranie backdoorów w swoich systemach operacyjnych. Eksperci wyjaśniają, że skanowanie treści z wykorzystaniem predefiniowanej wcześniej bazy danych może prowadzić do niebezpiecznych przypadków nadużycia.

Zobacz również:

  • HBO GO - 8 porad, które każdy powinien znać
  • Zobacz, jak wyglądają najbardziej bezpieczne etui dla iPhone
  • iOS 15 - funkcje, porady i sztuczki, których prawdopodobnie nie znasz

W sprawie wypowiedział się także Edward Snowden. Twierdzi on, że Apple wdraża właśnie narzędzie do masowej inwigilacji użytkowników iPhone'a.

Matthew Green - profesor bezpieczeństwa z Johns Hopkins University uważa, że ludzie, którzy będą kontrolować bazę danych wykorzystywaną do skanowania obrazów otrzymają zbyt wielką władzę. Green uważa również, że podejście Apple sprawi, że o dostęp do bazy danych poproszą rządy większości krajów.

W chwili obecnej Apple nie odniosło się jeszcze do wyżej wymienionych wypowiedzi. W interesie firmy będzie szybka reakcja i jasne wyjaśnienie, jak dokładnie działać będzie całe rozwiązanie, które już za kilka tygodni ma trafić na miliony urządzeń wykorzystywanych na całym świecie.

Gigant z Cupertino prawdopodobnie będzie musiał przeprowadzić rozmowy z badaczami i ekspertami, aby doszlifować swój system zabezpieczeń.

Źródło inspiracji: thenextweb.com