Eksplozja kolorów

Piotr Tomczyk, uznany łódzki fotograf, w swej pracy coraz częściej wykorzystuje technologię cyfrową, którą uważa za perspektywiczną. Dlatego aparat, którym w ostatnim czasie najczęściej pracuje, to cyfrowy Canon 300D.

Piotr Tomczyk, uznany łódzki fotograf, w swej pracy coraz częściej wykorzystuje technologię cyfrową, którą uważa za perspektywiczną. Dlatego aparat, którym w ostatnim czasie najczęściej pracuje, to cyfrowy Canon 300D.

W najbliższym czasie, jak sam mówi, zmieni go na bardziej zaawansowany model 20D. "Takie są wymogi współczesnego rynku" - mówi Tomczyk i przyznaje, że bardzo długo broniłsię przed aparatem cyfrowym. Dopiero od półtora roku posiada komputer PC co jednak nie przeszkodziło mu w szybkim opanowaniu obsługi programów do fotoedycji. Regularnie korzysta z programu Photoshop 7.0.

Eksplozja kolorów
Eksplozja kolorów

Piotr Tomczyk w swojej pracy wykorzystuje aparat cyfrowy Canon EOS 300D - nim też wykonane zostały zdjęcia prezentowane na s. 10-11, które następnie autor poddał obróbce w programie Adobe Photoshop 7.0.

Eksplozja kolorów
Eksplozja kolorów

Choć wciąż część zdjęć dokumentuje za pomocą analogowych aparatów Mamija 645 oraz Sinar 4 x5 cali, jednak już w dalszej pracy z negatywami wykorzystuje techniki cyfrowe, poddając je obróbce. Tak było np. w wypadku zdjęć z serii "Weryfikacja tożsamości", które są wynikiem połączenia analogowej fotografii z możliwościami fotoedycyjnymi, jakie oferuje komputer. Autor, nawiązując do zdjęć osób zatrzymanych wykonywanych przez policję, prócz nietypowego potrójnego portretu, umieścił w swoich pracach także odciski palców, krótkie dane personalne (łącznie z fragmentem numeru PESEL), a także miniatury zdjęć przedmiotów, jakie dane osoby posiadały akurat przy sobie.

Eksplozja kolorów
Eksplozja kolorów

Prace początkowo prezentowane w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi na życzenie polskiej ambasady w Brukseli zostały wystawione na jej terenie w 2004 r.

Eksplozja kolorów
Eksplozja kolorów

Piotr Tomczyk

U rodził się w 1946 r. w Białym Kamieniu. Z wykształcenia jest chemikiem, jednak niemal czterdzieści lat temu zdecydował się poświęcić wyłącznie fotografii. Początkowo zajmował się fotomontażem, ale od 1974 r. wykorzystuje dokumentalne funkcje fotografii. Zawodowo zajmuje się fotografią reklamową, portretem oraz fotografowaniem dzieł sztuki. Jego fotogramy uwieczniające polskie dzieła sztuki zamieszczane są w licznych albumach na całym świecie. Współpracuje m.in. z Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Obecnie pełni funkcję wiceprezesa ZPAF w okręgu łódzkim. Kilka kadencji był również członkiem zarządu Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych. Od 1971 r. jego prace regularnie są prezentowane na ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach, w trakcie których zdobyły 24 medale, nagrody i wyróżnienia. Od kilkunastu lat jest jurorem konkursów fotograficznych organizowanych przez Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne. Piotr Tomczyk jest wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Stale prowadzi również warsztaty oświetleniowe dla jednego z producentów profesjonalnego sprzętu fotograficznego.

Wybrane wystawy

1976 - "Akcja dzieło", Uniejów, ŁTF; Łódź

1988 - Polska Fotografia Intermedialna lat 80., Arsenał; Poznań

1998 - Fotografia reklamowa -wystawa indywidualna ŁTF, Łódź

2001 - Europalia 2001 Polska - wystawa fotografii ZPAF; Galeria Maalbeek; Bruksela, Belgia

2002 - Wystawa Okręgu Łódzkiego ZPAF, Stara Galeria ZPAF; Warszawa

2003 - Wystawa Okręgu Łódzkiego ZPAF, Miejska Galeria Sztuki; Łódź

2003/2004 - Łódź w Fotografii. Dwie dekady w kręgu Galerii FF, Instytut Polski; Paryż, Francja 2005 Wystawa "ZPAF 2005", Stara