Eksplozja nowości

Po chwilowym przestoju nagle w tym samym czasie zbiegło się kilka premier różnych produktów, które łączy jedno - przeznaczone są do platformy intelowskiej.

Po chwilowym przestoju nagle w tym samym czasie zbiegło się kilka premier różnych produktów, które łączy jedno - przeznaczone są do platformy intelowskiej.

Płyta Gigabyte'a pod względem wyposażenia przebija wszystkich konkuretów.

Płyta Gigabyte'a pod względem wyposażenia przebija wszystkich konkuretów.

Jeden z tych produktów - nowy chipset i845G ze zintegrowaną grafiką - przedstawiamy w oddzielnym artykule. Oprócz niego na rynku pojawiły się nowe procesory Pentium 4 z szyną 533 MHz, taktowane zegarem 2,4 i 2,53 GHz. Zaprezentowano również nowe chipsety i845E oraz i850E, w których najważniejszą modyfikacją jest dodanie obsługi szyny 533 MHz. Wreszcie przetestowaliśmy pierwsze pamięci RDRAM 1066.

Do PCWK Lab trafiły dwa wspomniane powyżej procesory oraz dwie płyty główne: Gigabyte GA-8IEX oraz Intel D850EMV2. Płyta Gigabyte'a przyjechała do nas z Tajwanu, ale już w edycji handlowej, natomiast płyta Intela to model referencyjny, służący do zaprezentowania nowej platformy.

Płyty główne

Gigabyte GA-8IEX to konstrukcja zdecydowanie godna uwagi. Już na pierwszy rzut oka wzbudza zainteresowanie mnogością portów i złączy, jakie producent zdołał umieścić na płycie o standardowych rozmiarach. W rzeczy samej, jest to najlepiej wyposażona płyta główna do Pentium 4, jaką mieliśmy okazję testować. Zacznijmy jednak od spraw podstawowych.

Jedne z pierwszych układów pamięci RDRAM 1066 trafiły do naszego laboratorium.

Jedne z pierwszych układów pamięci RDRAM 1066 trafiły do naszego laboratorium.

Płytę zbudowano na chipsecie i845E, stanowiącym rozwinięcie układu i845D. Główna różnica dotyczy obsługi magistrali systemowej 533 MHz, która powoli zastępować będzie dotychczasową magistralę 400 MHz. Nie zmienił się rodzaj wykorzystywanej pamięci - wciąż są to moduły DDR266 (maksymalnie 2 GB w trzech gniazdach).

Na razie nic szczególnego nie wyróżnia płyty Gigabyte'a. Jednak następujące teraz wyliczenie powinno zrobić wrażenie. Płyta została dodatkowo wyposażona w 4 porty USB 2.0, 3 porty FireWire, kontroler RAID (układ sterujący firmy Promise), 6-kanałowy dźwięk (w zestawie jest specjalna przystawka, zawierająca wyjścia cyfrowe w standardzie SP/DIF i TOSLink), interfejs sieciowy 10/100 Mb/s oraz złącze do czytnika kart SecureDigital. Na płycie znalazł się również podwójny BIOS, znany z wcześniejszych konstrukcji Gigabyte'a (gdy podstawowy BIOS zostanie uszkodzony np. przez wirusa, wówczas możemy wczytać jego kopię z BIOS-u zapasowego). BIOS jest również bardzo rozbudowany - pozwala m.in. wybrać napięcie procesora w zakresie 1,1-1,85 V, a także regulować mnożnik co 1 MHz w zakresie 100-355 MHz.

Pentium 4 z zegarem 2,53 GHz to obecnie najszybszy procesor na świecie.

Pentium 4 z zegarem 2,53 GHz to obecnie najszybszy procesor na świecie.

W testach wydajności płyta wypadła bardzo dobrze, zajmując 9 miejsce spośród 40 płyt znajdujących się w naszej bazie. Trzeba zaznaczyć, że aby uzyskać wyniki porównywalne do starszych płyt, używaliśmy procesora Pentium 4 2 GHz ze starą szyną 400 MHz. Oznacza to, że jej pełny potencjał nie został jeszcze wykorzystany.

Druga z dostarczonych płyt głównych, z chipsetem i850E, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Dla zasady przeprowadziliśmy jej test zgodnie z obowiązującą procedurą (opis w numerze 6/2002). Pod względem wydajności zajęła wysokie, czwarte miejsce, jednak bardzo słabe wyposażenie zepchnęło ją do trzeciej dziesiątki ogólnego rankingu. Atrakcyjność płyty polega jednak na tym, że w połączeniu z pamięciami RDRAM1066 może stanowić podstawę komputera, który zdecydowanie zdominuje rankingi wydajności.

Procesory

Obydwie płyty główne - Gigabyte'a i Intela, posłużyły nam do testów dwóch nowych procesorów Pentium 4 2,4 i 2,53 GHz. Tym razem płyty główne pracowały już w trybie 533 MHz, narzucanym przez testowane procesory. Płyta Intela została wyposażona w 256 MB pamięci RDRAM 1066. Wprawdzie oficjalnie chipset i850E nie obsługuje takich pamięci, jednak można je uruchomić.

Gdy przystępowaliśmy do testów, sądziliśmy, że płyta Intela zwycięży z dużą przewagą we wszystkich benchmarkach. Tak się jednak nie stało; w niektórych przypadkach przewaga faktycznie była znacząca, w innych pomijalna, a czasami wręcz płyta Gigabyte'a okazywała się minimalnie lepsza.

SYSMark2002

SYSMark2002

Uzyskane wyniki nie pozostawiają natomiast wątpliwości w innej kwestii. Obecnie obydwa testowane procesory ustanawiają klasę same dla siebie, oddalając się na bezpieczny dystans od największego konkurenta, czyli AMD Athlon XP 2100+. Wygrywają praktycznie w każdym teście, czemu trudno się dziwić. Po pierwsze, znaczenie ma bardzo wyraźna przewaga megaherców. Po drugie, przyśpieszenie szyny z 400 do 533 MHz dało dodatkowe pasmo do danych.

Różnica między 2,40 a 2,53 GHz jest zauważalna w wynikach benchmarków, jednak w praktyce osiągi w obydwu przypadkach są tak wysokie, że nie odnotowuje się różnic podczas normalnej pracy, nawet wykorzystując komputery do najbardziej "wymagających" gier. Bardziej interesujące jest porównanie wyników na platformie i845E oraz i850E. Płyty główne z chipsetami i850E będą na pewno droższe od swoich odpowiedników z i845E, natomiast nie jest wcale pewne, że wydanie dodatkowych złotówek przyniesie wymierną korzyść. W teście SYSMark2002, procesor 2,53 GHz na płycie Intela uzyskał wynik 228 punktów, podczas gdy na płycie Gigabyte'a - 214. Jednak już w grze Quake III Arena sytuacja się odwróciła. To płyta Gigabyte'a okazała się minimalnie lepsza, osiągając 267 klatek/s, podczas gdy ten sam procesor 2,53 GHz uzyskał 264 klatki/s. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że sterowniki do płyty Gigabyte'a zostały lepiej zoptymalizowane niż sterowniki do referencyjnej płyty Intela. Czas pokaże, czy chipset 845E utrzyma swoją przewagę w Quake III Arena.

Wydajność płyt głównych do Pentium 4

Wydajność płyt głównych do Pentium 4

W teście 3DMark2002 przewaga wróciła na stronę chipsetu i850, który pozwalał procesorowi 2,53 GHz uzyskać wyniki o około 100 punktów wyższe niż i845. Jednak ta sytuacja nie trwała długo, gdyż SiSoft Sandra 2002 w testach Whetstones i Dhrystones znowu wykazał przewagę i845E.

Gdy poszczególnym wynikom przypisaliśmy odpowiednie wagi, zgodne z procedurą testową, wówczas platforma i850E uzyskała minimalnie lepszy wynik, jednak prawdopodobnie różnica nie jest warta wyższej ceny za płyty główne wyposażone w ten chipset.

Warte grzechu czy nie?

Bez wątpienia warta grzechu jest najnowsza płyta Gigabyte'a. Bardzo bogate wyposażenie sprawia, że nie powinniśmy mieć problemu z podłączaniem do niej jakichkolwiek urządzeń, która w ciągu najbliższego roku pojawią się na rynku (z wyjątkiem twardych dysków w standardzie Serial ATA). Jej wysoka wydajność jest dodatkowym atutem. W ogóle wiele tendencji wskazuje, że to właśnie chipset i845E stanie się podstawą do konstruowania najciekawszych i najlepiej wyposażonych płyt głównych, a i850E zostanie zepchnięty nieco na margines, gdyż oprócz wysokiej wydajności nie oferuje zbyt wielu interesujących rozwiązań. Tymczasem okazuje się, że coraz częściej o wyborze konkretnego rozwiązania decydować będzie już nie wydajność (która w każdym przypadku jest bardzo wysoka), lecz bogactwo wyposażenia i zgodność z popularnymi standardami, pozwalającymi na komunikację komputera z wieloma urządzeniami peryferyjnymi.

Najnowsze procesory Pentium 4 zapewniają olbrzymi zapas mocy, co jest ich największą zaletą. Dla większości klientów staną się jednak dostępne dopiero wówczas, gdy Intel wprowadzi układy taktowane zegarem około 3 GHz, obniżając ceny testowanych obecnie układów.