Eksplozja półprzewodników

Semiconductor Industry Association informuje o znacznym wzroście popytu na półprzewodniki.

Przemysł półprzewodników zanotował kolejny rekord. Na całym świecie we wrześniu obrót na rynku układów scalonych wyniósł 18,4 mld USD. Jest to o ponad 50% więcej niż rok wcześniej (wrzesień 1999 r.), kiedy to osiągnięto wynik 12,6 mld USD.

Według raportu Stowarzyszenia Producentów Półprzewodników SIA (Semiconductor Industry Association) to nie popyt na komputery PC jest motorem napędowym branży. Największa liczba układów elektronicznych jest obecnie montowana w urządzeniach sieciowych, infrastrukturze internetowej i urządzeniach bezprzewodowych.

Sprzedaż półprzewodników rośnie wszędzie na świecie, lecz niejednakowo w różnych regionach. Najszybciej rozwijającym się rynkiem jest Japonia - 51,2%. Pozostała część Azji i Pacyfiku zanotowała wzrost zapotrzebowania na półprzewodniki wynoszący 46,6%. Niewiele mniej wskaźnik ten wyniósł w USA - 46,2%.

Słabo wypadła Europa z wynikiem zaledwie 35,9%. Świadczy to o poważnych zapóźnieniach tego kontynentu w dziedzinie nowoczesnych technologii, które wykorzystują układy scalone. George Scalise, prezes SIA, stwierdził: "Koniunktura się utrzyma. Zapotrzebowania na półprzewodniki w przyszłym roku wzrośnie prawdopodobne o 21,8%, a obrót na tym rynku osiągnie 249 mld USD".