Ekspresowy zawodowiec

Każdy, kto spodziewał się zniknięcia z rynku produktów marki Ulead, może być spokojny. Firma Corel z powodzeniem przejęła rozwój tych aplikacji, czego najlepszym przykładem jest nowa wersja edytora i organizera PhotoImpact X3.


Każdy, kto spodziewał się zniknięcia z rynku produktów marki Ulead, może być spokojny. Firma Corel z powodzeniem przejęła rozwój tych aplikacji, czego najlepszym przykładem jest nowa wersja edytora i organizera PhotoImpact X3.

Granica między profesjonalnymi edytorami grafiki a przeznaczonymi do celów domowych coraz bardziej się zaciera. Bardzo często w niedrogich aplikacjach, pełniących funkcję zarówno przeglądarki, edytora, jak i organizera cyfrowych zdjęć, znajdziesz pakiet narzędzi znanych z topowych, profesjonalnych produktów. Wystarczy spojrzeć na PhotoImpact X3, najnowszą wersję edytora graficznego firmy Ulead, obecnie rozwijającego się pod sztandarem korporacji Corel.

Szczegółowo lub ekspresowo

Ekspresowy zawodowiec

Niebo poprzecinane błyskawicami? Żaden problem! Dzięki palecie szablonów zintegrowanej z PhotoImpactem X3, to zaledwie kilka kliknięć myszą.

PhotoImpact X3 oferuje dwa podstawowe tryby pracy: Full Edit oraz Express Fix. W pierwszym masz dostęp do wszystkich narzędzi. Mniej zaawansowani użytkownicy docenią natomiast Express Fix ze względu na dużą liczbę automatycznych funkcji. Warto zatrzymać się na chwilę przy ekranie startowym, uruchamianym domyślnie wraz z edytorem. Dzięki niemu możesz wybrać moduł programu (pobieranie zdjęć z aparatu cyfrowego lub skanera, przeglądanie, obróbka, tworzenie nowego pliku graficznego, kalendarza, kolażu kilku zdjęć oraz menu nawigacyjnego płyty DVD). Trzeba przyznać, że w tym wypadku jest to najłatwiejszy sposób uruchamiania narzędzi. Odnalezienie poszczególnych modułów w samej aplikacji może być początkowo dość problematyczne.

Jedną z najciekawszych nowości w PhotoImpact X3 jest opcja kadrowania z użyciem siatki trójpodziału lub złotego podziału. Są to techniki znane od lat profesjonalnym fotografom, stosowane również przez malarzy. Co ciekawe, ta zaawansowana funkcja dostępna jest wyłącznie w trybie ExpressFix przeznaczonym głównie dla początkujących użytkowników lub tych, którzy nie mają czasu i wyręczają się automatycznymi narzędziami. W trybie Full Edit możesz za to poczuć się jak w Photoshopie. Zestaw narzędzi do korekcji oraz malowania jest zupełnie wystarczający do większości zastosowań. Na brak pasków narzędziowych nikt nie powinien narzekać. Główny interfejs jest w zasadzie otoczony nimi ze wszystkich stron. Na szczęście, można dostosowywać ich zawartość do swoich potrzeb i dowolnie przemieszczać.

Klik, klik, gotowe!

Ekspresowy zawodowiec

PhotoImpact X3 zaskakuje wykorzystaniem podczas kadrowania reguły trójpodziału, zasady dobrze znanej w świecie profesjonalnej fotografii.

Ogromną zaletą PhotoImpact X3 jest duża liczba modułów ułatwiających tworzenie różnych elementów, takich jak wspomniane kalendarze, kolaże zdjęć, pokazy slajdów oraz menu nawigacyjne płyt DVD. Do każdego napisano intuicyjny przewodnik, który krok po kroku przeprowadza użytkownika przez cały proces. Przy tej okazji przydaje się również Easy Palette, zbiór gotowych elementów, którymi możesz wzbogacić swoje zdjęcia (ramki, efekty specjalne, pieczęcie, przyciski, animowane obiekty, napisy). Obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy przeciągnąć wybrany obiekt prosto na edytowane zdjęcie. Znajdziesz tam kolekcję ciekawych pędzli oraz narzędzi do szybkiej korekcji cyfrowej fotografii.

PhotoImpact X3 ma wiele małych, dodatkowych funkcji, takich jak przechwytywanie ekranów czy grupowa obróbka zdjęć. W szczegółach ujawnia się również jego podobieństwo do profesjonalnych edytorów graficznych. Wystarczy wspomnieć o obecności takich elementów, jak paleta histogramu, prowadnice, siatki, maskowanie, menedżer warstw czy tryby mieszania warstw. Biorąc pod uwagę niską cenę, program ma szansę zainteresować szeroką rzeszę użytkowników. Mamy nadzieję, że Corel zdecyduje się również na udostępnienie polskiej wersji interfejsu PhotoImpact X3.

Informacje Corel

http://www.corel.com

Cena 69,99 dol.