Eksterminacja programów

Pozbywanie się z Windows zbędnych aplikacji poprawia kondycję systemu. Służy do tego wiele programów, ale czy warto kupować odrębny produkt, skoro system ma odpowiednią funkcję?


Pozbywanie się z Windows zbędnych aplikacji poprawia kondycję systemu. Służy do tego wiele programów, ale czy warto kupować odrębny produkt, skoro system ma odpowiednią funkcję?

Instalowanie programów ma niekorzystny wpływ na Windows - system działa coraz wolniej i dłużej się uruchamia. Dlatego nie należy zapominać o usuwaniu z komputera nieużywanych narzędzi. Oczywiście dużo zależy od tego, co instalujesz i jak często. Kilka prostych aplikacji nie zrobi krzywdy systemowi, ale już po zainstalowaniu kilkunastu spadek wydajności może być zauważalny gołym okiem.

Aplet Dodaj lub usuń programy w Panelu sterowania wyświetla listę zainstalowanych programów i umożliwia ich deinstalację. Wystarczy zaznaczyć niepotrzebny program, nacisnąć przycisk Usuń i… po kłopocie? Niestety, nie zawsze. Większość daje się usunąć bez trudu, ale przeważnie znajdzie się taki, który sprawi kłopoty. Powody są dwa: świadome działanie autora programu lub uszkodzenie pliku przechowującego informacje niezbędne do deinstalacji. Poza tym, nawet jeśli wszystko pójdzie dobrze, po usuniętych programach prawie zawsze pozostają ślady, np. katalogi i pliki konfiguracyjne.

Co dzieje się podczas instalacji?

Instalacja nowego programu to nie tylko założenie nowego podkatalogu w katalogu C:\Program Files i zapisanie w nim plików. Podczas instalacji zachodzi wiele zmian w systemie - pojawiają się nowe wpisy w rejestrze, nowe pliki w katalogach systemowych, np. biblioteki DLL w katalogu C:\Windows\System32.

Instalowane programy mogą zmieniać np. systemowe pliki konfiguracyjne Autoexec.bat, Config.sys, Windows.ini i System.ini. Modyfikacje dotyczą czasem również aplikacji systemowych, np. Internet Explorera, i polegają na zmianie strony głównej, dodaniu nowych przycisków czy całych pasków narzędzi. Na tym nie koniec. Nowe programy mogą zawierać różne niechciane dodatki, np. moduły reklamowe (adware) czy nawet szpiegowskie (spyware). Z reguły informacja o takich dodatkach pojawia się podczas instalacji lub jest zapisana w licencji programu, ale nie zawsze i po zakończeniu instalacji czasami spotka cię duża niespodzianka, gdy przeglądarka WWW uruchomi się z inną stroną główną, a w systemie zaczną pojawiać się okna z internetową reklamą.

Usuwamy!

Eksterminacja programów

Prawidłowe odinstalowanie będzie niemożliwe, jeśli pliki programu zostały ręcznie usunięte z twardego dysku.

Bez wątpienia pozbycie się wszystkich elementów programu jest trudniejsze niż jego instalacja. Najpopularniejszy i najprostszy sposób to użycie apletu Dodaj lub usuń programy w Panelu sterowania. Tymczasem, gdy zabierzesz się za usuwanie w ten sposób, nie wszystkie wprowadzone zmiany zostaną cofnięte. Zdziwisz się, gdy zajrzysz po jakimś czasie do katalogu C:\Program Files. Zobaczysz tam nazwy podkatalogów z grubsza odpowiadające nazwom zainstalowanych programów. Wśród nich będą też prawie na pewno podkatalogi programów, które już dawno odinstalowałeś. Możesz je spokojnie usunąć wraz pozostałymi w nich plikami (są to zapewne stare pliki konfiguracyjne programów czy tzw. save'y z gier).

Jeśli starczy ci cierpliwości, zajrzyj do rejestru (Start | Uruchom i wpisz polecenie regedit).

W gałęziach HKEY_CURRENT_USER\ Software i HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE znajdziesz wpisy dotyczące wciąż zainstalowanych, ale także usuniętych programów. Te drugie możesz skasować.

Warto też przejrzeć listę aplikacji uruchamianych podczas wczytywania Windows, bo może się zdarzyć, że niepotrzebnie będą uruchamiane procesy związane z nieistniejącymi już aplikacjami. W tym celu przejdź do Start | Uruchom i wpisz msconfig. W nowym oknie przejdź do karty Uruchamianie, na której znajdziesz listę uruchamianych programów.

Jeśli aplikacja nie daje się usunąć tradycyjną metodą, użyj jednego z opisanych dalej programów, które często są skuteczniejsze od standardowych narzędzi Windows, choć płatne, niestety. Ponadto niektóre z nich potrafią usunąć wiele śladów pominiętych podczas standardowej deinstalacji, np. "martwe" wpisy na liście zainstalowanych programów (częsty błąd). Na uwagę zasługuje szczególnie Ashampoo UnInstaller Platinum Suite 1.10, rejestrujący wszystkie zmiany zachodzące podczas instalowania programów.

Pozostałości w rodzaju wpisów w rejestrze czy bibliotek DLL są względnie łatwe do odnalezienia i usunięcia, ale to nie wszystko, co może zostać po usuwanych programach. Dużo zależy od tego, czy autor starannie przygotował procedurę deinstalacji. Co gorsza, zdarza się, że świadomie przygotował program, którego trudno się pozbyć, czy pozostawiający po sobie oprogramowanie szpiegowskie. Wówczas trzeba skorzystać z wyspecjalizowanych narzędzi, np. bezpłatnego Ad-Aware SE Personal czy Spybot - Search & Destroy.

Absolute Uninstaller 1.44

Informacjehttp://www.glarysoft.com

Cena 20 USD

System Windows 98/Me/2000/XP/2003

Eksterminacja programów

Bardzo przypomina wbudowaną w Windows funkcję Dodaj lub usuń programy, ale oferuje nieco większe możliwości. Przede wszystkim lepiej radzi sobie z usuwaniem wpisów z rejestru pozostałych po odinstalowanych programach, usuwa także wszystkie niepotrzebne już pliki i katalogi. Oferuje funkcję wyszukiwania, przydatną, gdy lista zainstalowanych w systemie programów liczy dziesiątki pozycji. Na tej liście łatwo rozpoznasz nowe aplikacje - Absolute Uninstaller 1.44 oznaczono je na czerwono. W razie potrzeby może zrobić kopię zapasową usuwanej aplikacji. Pozwala edytować informacje o zainstalowanych programach i usuwać błędne wpisy. Zawiera trzy dodatkowe narzędzia. Registry Cleaner przeszukuje rejestr i oczyszcza go z niepotrzebnych lub błędnych wpisów, Startup Manager umożliwia edycję listy autostartu, a Disk Cleanup wykasuje zbędne pliki zaśmiecające twardy dysk.

Add/Remove Plus! 2005 5.0

Informacje http://www.innovatools.com

Cena 20 USD

System Windows 95/98/Me/NT/2000/XP

Eksterminacja programów

Lepiej niż standardowe narzędzie Windows radzi sobie z odinstalowaniem aplikacji. Zamiast listy wyświetla folder z ikonami - wystarczy zaznaczyć odpowiednią pozycję i kliknąć przycisk Unistall, a moduł usuwania zostanie uruchomiony automatycznie. Listę zainstalowanych programów możesz wyeksportować lub wydrukować. Poradzi sobie z usunięciem wpisów dotyczących aplikacji, których nie ma już na dysku, ale pojawiają się na liście zainstalowanych programów - w celu ułatwienia identyfikacji będą wyróżnione. Oryginalną funkcją jest Assisted Uninstall, umożliwiająca usuwanie wielu programów jednocześnie oraz dająca dużą kontrolę nad przebiegiem deinstalacji, np. wybieranie katalogów i wpisów w rejestrze do skasowania. Wadą jest brak dodatkowych narzędzi, choćby edytora autostartu, bardzo przydatnego do usuwania programów szpiegowskich.

Advanced Uninstaller PRO 2005 7.0

Informacje http://www.innovative-sol.com

Cena 20 USD

System Windows 95/98/Me/NT/2000/XP

Eksterminacja programów

Autorzy zadbali zarówno o funkcjonalność, jak i estetyczny interfejs. To najbardziej rozbudowana z prezentowanych aplikacji. Zawiera moduł śledzący od początku instalację, dzięki czemu zapamiętuje wszystkie wprowadzane zmiany. Aby odinstalować aplikację, wybierz jej nazwę na liście i kliknij przycisk Uninstall. Alternatywnie możesz przeciągnąć plik lub skrót na ikonę Advanced Uninstaller Pro w zasobniku systemowym. Specjalny asystent umożliwia pozbycie się pozostałości np. Microsoft Office, WinZipa, Kazaa, RealPlayera, Firefoksa i wielu innych (w sumie kilkudziesięciu aplikacji). Advanced Uninstaller Pro 2005 daje dostęp do wielu ukrytych ustawień Windows oraz Internet Explorera (przyda się, gdy po odinstalowanych programach pozostaną paski narzędzi czy przyciski).

Ashampoo UnInstaller Platinum Suite 1.10

Informacje http://www.ashampoo.com

Cena 50 USD

System Windows 98/Me/NT/2000/XP

Eksterminacja programów

Umożliwia pozbycie się z Windows niepotrzebnego już oprogramowania. Rejestruje wszystkie zmiany zachodzące w systemie podczas instalowania nowych aplikacji. Zapamiętuje modyfikacje rejestru i plików konfiguracyjnych oraz wersje i lokalizację plików. Kontrolę zapewnia funkcja Install an application, która po zakończeniu instalacji tworzy raport w pliku z rozszerzeniem ECL i nadaną przez użytkownika nazwą. Plik ECL powstaje w wyniku porównania dwóch obrazów systemu: utworzonego przed instalacją oraz po jej zakończeniu. Zabiera to dużo czasu, bo program domyślnie monitoruje wszystkie dyski. Możesz ręcznie wskazać, które należy monitorować - jest mało prawdopodobne, aby program instalowany na dysku C: zapisał jakieś pliki na dysku D:. Po zebraniu informacji o zmianach skuteczne usunięcie aplikacji jest znacznie prostsze - wystarczy użyć opcji Uninstall an application.

Easy Remover 2004 Pro 3.0

Informacjehttp://www.r4u-soft.com

Cena 50 USD

System Windows 95/98/Me/NT/2000/XP

Eksterminacja programów

Podstawowe zadanie programu to odinstalowywanie niepotrzebnych aplikacji, ale ma jeszcze kilka dodatkowych narzędzi: edytor autostartu, menedżer zadań i moduł ochrony prywatności (Privacy Cleanup). W porównaniu z apletem Dodaj lub usuń programy nie wnosi niczego nowego pod względem usuwania. Jego dodatkowe narzędzia też po części są kalką funkcji Windows, np. edytor autostartu jest dostępny w systemie po wpisaniu polecenia msconfig w oknie Uruchom. W tej sytuacji zaskakuje jego cena - to jeden z najdroższych programów w prezentowanej grupie. Najlepiej działa moduł Privacy Cleanup, który potrafi usunąć pliki zbierane nie tylko przez Internet Explorer, ale również przez pozostałe popularne przeglądarki internetowe. Moduł ten usuwa również pliki tymczasowe Windows i opróżnia listę ostatnio otwieranych dokumentów.

Remove 3.1.2

Informacjehttp://www.mikasalonen.com

Cena 16 USD

System Windows 95/98/Me/NT/2000/XP

Eksterminacja programów

Umożliwia skuteczne pozbycie się niepotrzebnych programów. Nie wymaga instalacji, co w wypadku deinstalatora należy uznać za zaletę. Ma wyjątkowo ascetyczny interfejs graficzny, ale jest prosty w obsłudze. Wyświetla listę zainstalowanych w systemie programów. Warto zwrócić uwagę, że znajdą się na niej również ukryte informacje o zainstalowanych programach, których nie widać w aplecie Dodaj lub usuń programy. Oryginalną właściwością Remove 3.1.2 jest wyświetlanie na tej liście przy każdym programie ścieżki dostępu do pliku deinstalatora zapisanego na dysku podczas instalacji danego programu. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy nazwę niechcianego programu i wybrać z menu opcję Uninstall, a Remove 3.1.2 usunie go z Windows. Poza tym może zrobić kopię zapasową usuwanej aplikacji (opcja Backup w menu kontekstowym) oraz pozwala edytować zawartość listy zainstalowanych programów.

UninstallerPro 2.47

Informacjehttp://www.fantasticosoft.com

Cena 15 USD

System Windows 95/98/Me/NT/2000/XP

Eksterminacja programów

Aplikacja z bardzo starannie przygotowanym interfejsem graficznym, ale oferująca niewiele funkcji. Wyświetla szczegółowe informacje o zainstalowanych programach, m.in. podaje ścieżkę dostępu do pliku deinstalatora każdego z nich, nazwę producenta, numer wersji itd. Nazwy programów możesz zamienić na ikony, a zawartość listy zapisać w pliku. Brak funkcji wyszukiwania. Aby pozbyć się określonej aplikacji, zaznacz ją na liście i naciśnij przycisk Uninstall. Po zakończeniu deinstalacji może jeszcze usunąć pozostałe w rejestrze wpisy dotyczące danego programu. Z kolei funkcja Backup utworzy kopię zapasową informacji o usuwanym programie. Na tym kończą się funkcje oferowane przez UninstallerPro 2.47. Najbardziej brak w nim edytora autostartu, pomagającego odinstalować niektóre programy.

Your Uninstaller 2004 3.9.517

Informacjehttp://www.ursoftware.com

Cena 30 USD

System Windows 98/Me/2000/XP

Eksterminacja programów

Spełnia cztery zadania: umożliwia usuwanie programów, m.in. z wykorzystaniem przeciągania (opcja Drag&Uninstall), kontrolowanie aplikacji uruchamianych podczas startu Windows, edytowanie menu kontekstowego Internet Explorera oraz kasowanie plików tymczasowych. Program ma bardzo przyjemny interfejs graficzny, w którym wymienione opcje są dostępne na oddzielnych kartach. Przy dużej liczbie aplikacji zainstalowanych w Windows przyda się funkcja wyszukiwania. Z kolei opcja Startup Organizer daje możliwość kontrolowania listy programów uruchamianych wraz ze startem systemu operacyjnego. Może okazać się bardzo pomocna podczas usuwania oprogramowania szpiegowskiego. Z kolei karta Temp. Files Remover zawiera listę rozszerzeń plików tymczasowych i wyszukiwarkę, co ułatwia ich usunięcie.