Ekstremalne dyski na horyzoncie

Seagate przedstawił nowe produkty, które już wkrótce mają trafić na rynek konsumenci i profesjonalny. Wniosek z prezentacji jest jeden - dynamiczny rozwój stałych nośników danych, które mają cechować się miniaturowymi rozmiarami, pojemnościami do 500 GB oraz prędkościami obrotowymi talerzy rzędu 15 000 rpm.

O miniaturowych nośnikach 1" dysponujących pojemnościami do 5 GB informowaliśmy Was w materiale Seagate wprowadza miniaturowe dyski twarde ( http://www.pcworld.pl/news/67681.html ).

Nowa Barracuda

Seria Barracuda zyskała symbol 7200.8. Wyposażenie dysków z interfejsem SATA zostanie uzupełnione o wersję z NCQ (rdzenne kolejkowanie danych) i wsparciem dla technologii Hyper Threading (wielowątkowość w procesorach P4 Intela).

NCQ umożliwia efektywne wykonywanie w tym samym czasie wielokrotnych poleceń. Napędy dyskowe posiadają wewnętrzną kolejkę, w ramach której dostarczane polecenia mogą być dynamicznie rozplanowywane i porządkowane według potrzeb i aktualnego obciążenia systemu. NCQ zaopatrzony jest również w mechanizm pozwalający hostowi na wydanie dodatkowych poleceń dla dysku, podczas jego pracy w związku z innymi komendami. Urządzenie potrafi tworzyć kompleksowe sekwencje operacyjne, bez udziału komputera. Dysk, sam ustala pozycję kątową i obrotową głowicy, następnie zaś wybiera kolejność transferu danych, aby zminimalizować wszelkie opóźnienia.

Urządzenia serii Barracuda 7200.8 będą występowały w pojemnościach do 400 GB.

Giganty dla profesjonalistów

Seria NL35 przeznaczona jest dla klientów korporacyjnych. Są to napędy dużej pojemności wyposażone w interfejsy Fibre Channel. Ich pojemności sięgną gigantycznych 500 GB.

Szybkie dyski do notebooków

Najnowsza generacja napędów do komputerów przenośnych to Momentus 5400.2 i 7200.1. Napędy będą oferowane w wielkościach od 50 do 100 GB. Najszybsze będą dyski Momentus 7200.1, który będzie pierwszym urządzeniem tego typu dla notebooków, które zostanie wyposażone w talerze o prędkości obrotowej 7200 rpm. Zawieszenie płynne typu SoftSonic ma gwarantować praktycznie bezgłośną pracę.

Demon prędkości

Seria dysków Cheetah 15K.4 to piąta generacja napędów profesjonalnych o prędkości obrotowej talerzy 15 000 rpm. Firma twierdzi, że "gepard" będzie najszybszym, najcichszym i najwytrzymalszym dyskiem tego typu jaki kiedykolwiek wyprodukowano. Pojemności sięgają 147 GB, a czas bezawaryjnej pracy szacowany jest na 1,4 mln godzin.

Dysk do kieszeni

Pocket HDD to seria napędów z interfejsem USB 2.0, które użytkownik może zabrać w podróż i nie zwracać uwagi na ich gabaryty. Dyski są miniaturowe, a pomimo tego mogą przechowywać od 2,5 do 5 GB danych.

Wszystkie wspomniane nośniki będą dostępne jeszcze w tym roku. Ich cen na razie nie podano.


Zobacz również