Ekstremalne podkręcanie

Przedstawiamy opis trzech nietypowych urządzeń chłodzących procesor: TS Heatronics ZEN, Senfu Water Cooling System II oraz Asustek VapoChill. Każde z nich jest rezultatem całkowicie różnego podejścia do problemu chłodzenia CPU.

Przedstawiamy opis trzech nietypowych urządzeń chłodzących procesor: TS Heatronics ZEN, Senfu Water Cooling System II oraz Asustek VapoChill. Każde z nich jest rezultatem całkowicie różnego podejścia do problemu chłodzenia CPU.

TS Heatronics Zen

Informacje PC Cooler tel. (22) 8368426, www.pccooler.com.pl

Cena: 608 zł

Pomiar TS HEATTRONICS ZEN

Pomiar TS HEATTRONICS ZEN

ZEN nie jest typowym urządzeniem chłodzącym cieczą. Brak w nim wężyków i pompek, a wszystko mieści się w bardzo ładnie zaprojektowanej obudowie, która rozmiarami nie odbiega zbytnio od popularnych zestawów chłodzących CPU. Działanie tego urządzenia można określić jako kompaktowe chłodzenie cieczą, a brak wężyków, pompki itp. urządzeń typowych dla zestawów wodnych ma swoje szczególne zalety. Nie musisz się bowiem martwić o przecieki oraz "upakowanie" wszystkich niezbędnych elementów w obudowie i poza nią.

Budowa i działanie

ZEN składa się z dwóch części: obudowy, w której zamontowano dwa wentylatory 60x60, oraz niezależnego elementu absorbującego ciepło z procesora (radiator).

Wentylatory zamocowane na obudowie mają chłodzić stykający się bezpośrednio z procesorem radiator. W celu zwiększenia wydajności ich pracy jeden z wentylatorów, nawiewając powietrze, bezpośrednio chłodzi radiator, drugi natomiast wyciąga (wydmuchuje) rozgrzane powietrze na zewnątrz.

Konstrukacja radiatora ZEN znacznie odbiega od standardów.

Konstrukacja radiatora ZEN znacznie odbiega od standardów.

Dosyć nietypowa konstrukcja radiatora to charakterystyczna cecha zestawu ZEN. Głównym jego elementem jest aluminiowa spłaszczona rurka zwinięta w "ślimaczka", która pełni funkcję radiatora. Dodatkowo pomiędzy zwojami w celu zwiększenia powierzchni absorbującej ciepło wbudowano aluminiowe blaszki ściśnięte w harmonijkę. Rurka wypełniona jest cieczą chłodzącą pod wysokim ciśnieniem - HFC 134a, która ma zastosowanie w lodówkach i klimatyzatorach jako substytut dotychczas stosowanych i szkodliwych dla środowiska związków. Według PAFT (Programme for Alternative Fluorocarbon Toxicity Testing), opary tej substancji nie są szkodliwe.

Podczas nagrzewania się podstawy radiatora energią przekazywaną z CPU substancja zamienia swój stan z ciekłego w gazowy, co powoduje szybkie odprowadzenie ciepła z procesora. Podczas przemieszczania się gazu w górę radiatora jest on chłodzony przez dwa wentylatory i w rezultacie ponownie zmienia się w ciecz. Zmiana ta umożliwia dalszą cyrkulację HFC 134a w radiatorze (powtórzenie cyklu). W celu zwiększenia wydajności pracy urządzenia podstawka radiatora wykonana jest z miedzi pokrytej niklem.

Fakty

Podczas testu temperatura nieobciążonego procesora Intel Pentium 4 2,2 GHz wynosiła średnio 37 stopni, natomiast podczas uruchamiania programów testowych oscylowała w granicach 41 stopni. Po zwiększeniu napięcia na procesorze z 1,5 V do 1,85 i podkręceniu procesora Intel Pentium 4 z 2,2 GHz do 2,93 GHz nieobciążony chłodzony ZEN-em osiągnął temperaturę 44 stopni i system uruchamiał się bez zastrzeżeń. Problem wystąpił natomiast podczas uruchamiania aplikacji testowych, które notorycznie się zawieszały, a temperatura procesora osiągała nawet 57 stopni Celsjusza. Wykluczało to jego poprawną pracę.

Procedura testowa

Do zmierzenia wydajności zestawu wykorzystaliśmy płytę główną Gigabyte GA-8IRXP oraz procesor Intel Pentium 4 2,2 GHz. Wykonaliśmy cztery pomiary, dwa pierwsze przy standardowych ustawieniach procesora: pięć minut po uruchomieniu systemu oraz najwyższej temperatury, jaką osiągnął procesor podczas testu 3DMark 2001. Ostatnie dwa pomiary zostały wykonane po przetaktowaniu procesora Intel Pentium 4 z 2,2 GHz na 2,93 GHz, co wiązało się ze zwiększeniem napięcia z 1,5 do 1,85 V oraz przyspieszeniem magistrali systemowej ze 100 MHz do 133 MHz. Również w tym wypadku pierwszy pomiar wykonany został pięć minut po uruchomieniu systemu, a drugim jest najwyższa temperatura odnotowana podczas testu 3DMark 2001.

Senfu Water Cooling System II

Informacje 4MaxCool tel. (32) 2025301 www.4max.com.pl

Cena 699 zł

Senfu to typowe urządzenie do chłodzenia wodą.

Senfu to typowe urządzenie do chłodzenia wodą.

Typowe urządzenie do chłodzenia procesora za pomocą wody. Składa się z pompki, zbiornika na wodę, chłodnicy i bloku wodnego, a wszystko to połączone systemem węży.

Budowa i działanie

Elementem chłodzącym jest blok wodny zakładany bezpośrednio na procesor. Składa się on z miedzianego radiatora o konstrukcji żeberkowej i bardzo cienkich ściankach, zamkniętego w hermetycznej obudowie. Do bloku wodnego podłączane są dwa węże, doprowadzający zimną wodę i odpływowy. Oba połączone są ze zbiornikiem na wodę, w którym znajduje się pompka zapewniająca odpowiednią cyrkulację wody. W zestawie jest chłodnica podłączana do obiegu wodnego, składająca się z poskręcanej rurki chłodzonej dwoma wentylatorami 80x80.

Zasada działania chłodzenia wodnego jest dosyć prosta: woda ze zbiornika zostaje przepompowana do chłodnicy, tam schłodzona, a następnie doprowadzona do bloku wodnego, w którym ochładza radiator. Stamtąd odprowadzana jest bezpośrednio do zbiornika na wodę, w którym znajduje się pompka, i w ten sposób obieg się zamyka.

Pomiar SENFU II

Pomiar SENFU II

Z uwagi na spore rozmiary chłodnicy i zbiornika na wodę oba elementy muszą być umieszczone na zewnątrz obudowy. Dodatkowym utrudnieniem podczas montażu mogą być węże, które zajmują sporo miejsca wokół podstawki procesora (np. z naszej obudowy testowej musiał zostać wyciągnięty znajdujący się zbyt blisko zasilacz).

Podczas montowania systemu wodnego należy uważać, żeby zbiornik na wodę oraz węże nie były narażone na działanie promieni słonecznych, co może podnosić temperaturę wody, oraz aby wszystkie elementy wystające poza obudowę umieścić w jak najchłodniejszym miejscu, z dala od urządzeń emitujących ciepło.

Fakty

Temperatura procesora Intel Pentium 4 2,2 GHz, nawet po obciążeniu programami testowymi, nie wzrosła powyżej 37 stopni Celsjusza, natomiast po zwiększeniu napięcia z 1,5 na 1,85 i przetaktowaniu z 2,2 GHz na 2,93 GHz oscylowała wokół 45 stopni. System nawet z pełnym obciążeniem zachowywał się stabilnie i wszystkie testy zostały wykonane poprawnie, co świadczy o dużej wydajności Senfu.

Konstrukcja zaczepu pozwala na zastosowanie wraz z zestawem ogniwa Peltiera, które umożliwi dalszy wzrost wydajności. Typowym mankamentem zestawów wodnych jest konieczność dbania o zapewnienie odpowiedniej szczelności urządzenia, dlatego należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu wszystkich elementów przed przeciekami. Jeżeli nie jesteś pewny szczelności urządzenia, zastosuj wodę destylowaną, dzięki czemu drobne wycieki nie spowodują natychmiastowego spięcia. Oczywiście, należy stale kontrolować szczelność urządzenia, aby ustrzec się przed poważniejszymi awariami.