Ekstremalnie wydajne Meromy dla notebooków

Intel zamierza wprowadzić do swojej oferty nową serię wydajnych procesorów należących do rodziny Core 2 Extreme, przeznaczonych dla notebooków - donosi serwis Vr-Zone. Chodzi o dwa modele, z których pierwszy trafi na rynek w drugim kwartale 2007 r., natomiast drugi - pod koniec tego roku.

Zgodnie z informacjami podanymi przez serwis Vr-Zone, pierwszy procesor z nowej serii o kodowej nazwie Merom XE trafi do sprzedaży w drugim kwartale tego roku, czyli mniej więcej w terminie pojawienia się na rynku platformy Santa Rosa. Układ o oznaczeniu X7800, który pracuje z FSB 800 MHz, przeznaczony jest do obsadzenia w podstawce Socket P. Dysponuje dwoma rdzeniami pracującymi z częstotliwością 2,6 GHz oraz 4 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Drugi układ (X7900), który trafi na rynek pod koniec roku, różni się od poprzednika nieco większym taktowaniem rdzeni (2,8 GHz). Niestety wartość współczynnika TDP (Thermal Design Power - maksymalna ilość wydzielanego ciepła) nowych chipów wykonanych w 65-nanometrowym procesie technologicznym nie jest na razie znana.

Core 2 Extreme X7800 został wyceniony przez producenta na 795 USD (przy zakupie 1000 sztuk). Cena układu Core 2 Extreme X7900 nie została podana.