Ekstremalny P4 dla graczy

Intel zapowiedział wprowadzenie na rynek nowego modelu procesora Pentium 4, stworzonego z myślą o graczach komputerowych. Pentium 4 Extreme Edition zaprezentowany został na trwającym właśnie Intel Developer Forum - za miesiąc układ powinien pojawić się na rynku.

Procesor wyposażony zostanie w 2 MB pamięci cache trzeciego poziomu - według przedstawicieli Intela, ma to sprawić, że układ znakomicie sprawdzał się będzie w grach komputerowych. P4 Extreme będzie również obsługiwał technologię HyperThreading (czyli wielowątkowość). Obecne w tej chwili na rynku procesory z serii P4 wyposażone są w 512 KB pamięci cache drugiego poziomu (a cache'u L3 nie mają w ogóle). Układ, którego premierę zapowiedziano na IDF, taktowany będzie zegarem 3,2 GHz - identycznie, jak w przypadku najszybszego w tej chwili "normalnego" P4. Nowy procesor będzie można montować w płytach głównych przeznaczonych dla P4.

"Nasz nowy produkt przeznaczony jest przede wszystkim dla graczy. Wzrost wydajności maszyn, w których zastosowano P4 Extreme jest po prostu niesamowity" mówi Louis Burns z Intela.

Zdaniem Kevina Krewella, eksperta z firmy MicroDesign Resources, zastosowanie aż 2 MB pamięci cache L3 rzeczywiście powinno zaowocować znacznym zwiększeniem wydajności maszyn wykorzystujących nowy procesor. $"W odpowiedniej konfiguracji i w odpowiedniej aplikacji (czyli np. w grach), użytkownicy powinni zaobserwować 15 - 20% wzrost wydajności, w porównaniu ze 'zwykłym' P4 3,2 GHz" - powiedział Krewell.

Intel na razie nie podał ceny nowego procesora, analitycy spodziewają się jednak, że będzie on raczej drogi - głównie dlatego, że tak naprawdę jest to zmodyfikowany układ Xeon MP (procesor Intela przeznaczony do serwerów i stacji roboczych). Xeon 2,8 GHz kosztuje teraz ponad 3,5 tys. USD - aczkolwiek P4 Extreme nie powinien być aż tak kosztowny.