Ekstremalny kreślarz

Najnowsza wersja programu Xara Xtreme może śmiało konkurować z gigantami na rynku edytorów grafiki wektorowej. Entuzjaści grafiki wektorowej znają ten program od lat. A producent aplikacji nie zawodzi ich oczekiwań. Sprawdź co ma do zaproponowania najnowsza wersja edytora Xara Xtreme.


Najnowsza wersja programu Xara Xtreme może śmiało konkurować z gigantami na rynku edytorów grafiki wektorowej. Entuzjaści grafiki wektorowej znają ten program od lat. A producent aplikacji nie zawodzi ich oczekiwań. Sprawdź co ma do zaproponowania najnowsza wersja edytora Xara Xtreme.

Produkty firmy Xara zawsze pozostawały w cieniu takich gigantów, jak Corel, czy Adobe. To jednak nie zniechęciło do dalszego rozwijania oprogramowania Xara Xtreme. W ostatnim czasie pojawiła się nowa wersja tego wszechstronnego edytora grafiki wektorowej. Przyjrzyjmy się, co ciekawego ma do zaproponowania Xara Xtreme 4 oraz jej rozszerzona edycja Xara Xtreme 4 Pro.

Ciasno, ale warto

Ekstremalny kreślarz

Xara Xtreme 4 Pro w akcji. Główny interfejs może na początku przerażać zagęszczeniem funkcji i przycisków

Stawianie pierwszych kroków i nauka obsługi Xara Xtreme 4 może początkujących użytkowników przyprawić o ból głowy. Można odnieść wrażenie, że założeniem producenta było umieszczenie wszystkich narzędzi oraz funkcji na pierwszym planie interfejsu graficznego. Paski narzędziowe obecne są z trzech stron, ale ich wielkość i co za tym idzie czytelność, nie jest w naszym mniemaniu zadowalająca. Bardziej zaawansowany entuzjasta grafiki wektorowej szybko dostrzeże ogromny potencjał tkwiący w aplikacji. Warto wspomnieć o kilku istotnych nowościach jakie zawiera Xara Xtreme 4. Jedna z najważniejszych to wbudowany edytor grafiki bitmapowej. Dzięki niemu możesz poddać płynnej obróbce zdjęcia o bardzo wysokiej rodzielczości (dochodzącej nawet do kilkudziesięciu megapikseli). Bez problemu wykonasz takie operacje, jak zmiana balansu bieli, jasności, kontrastu, kadrowanie, ustawianie poziomów czy usuwanie efektu czerwonych oczu.

Kolejna innowacja w Xara Xtreme 4 to wyposażenie programu w funkcję tworzenia zdjęć panoramicznych. Wbudowany kreator pomoże ci zaimportować serię zdjęć, ustawić efekty płynnego przejścia między nimi i zlożyć w całość panoramę. O wysokiej klasie aplikacji świadczyć może zgodność z formatem PSD stosowanym w edytorze Adobe Photoshop, co jest równoznaczne z obsługą grafik opartych na warstwach. Xara Xtreme 4 pozwala także korzystać z wtyczek kompatybilnych z Photoshopem i może edytować zdjęcia w formacie RAW, stosowanym wśród profesjonalnych fotografów. Rozszerzona wersja Xara Xtreme 4 Pro dodatkowo została przystosowana do obróbki plików graficznych w wysokiej rodzielczości w formacie Windows Media Photo (HD Photo), a także posiada bardziej rozbudowaną wersję narzędzia do tworzenia panoramicznych zdjęć o nazwie Panorama Studio.

Profesjonalizm pełną gębą

Ekstremalny kreślarz

Funkcja Bitmap tracer, czyli konwersja grafiki bitmapowej na postać wektorową w Xara Xtreme 4

Nie sposób nie wspomnieć o niesamowitych możliwościach Xara Xtreme 4 w zakresie tworzenia ilustracji wektorowych. Pod tym względem program dorównuje najpopularniejszym konkurentom na rynku i w niektórych sytuacjach okazuje się od nich wydajniejszy. Na uwagę zasługuje znakomicie działająca funkcja 3D Extrude, czyli dodawanie do obiektów trzeciego wymiaru. Posiadaczy tabletów graficznych zapewne usatysfakcjonuje obsługa różnej siły nacisku rysika podczas korzystania z palety pędzli. Grafika wektorowa nie traci na atrakcyjności dzięki zastosowaniu palety efektów specjalnych. Tu również działają wtyczki kompatybilne z edytorem Adobe Photoshop.

Xara Xtreme 4 to również znakomite narzędzie do tworzenia elementów graficznych do stron internetowych, a nawet kompletnych projektów witryn WWW. Jest to możliwe między innymi dzięki kolejnej nowości w programie - funkcji eksportu do postaci pliku HTML. Wysoka wydajność rozszerzonej wersji Xara Xtreme 4 Pro wynika przypuszczalnie z faktu przystosowania programu do współpracy z wielordzeniowymi procesorami. Dzięki temu aplikacja może się pochwalić tak szybkim renderingiem skomplikowanych projektów wektorowych oraz grafik bitmapowych.

Cennik poszczególnych wersji programu:

Xara Xtreme 4: 89 dolarów

Xara Xtreme 4 Pro: 249 dolarów

Informacje http://www.xara.com