Elan: "Mieliśmy Linuksa, przeszliśmy na Windows"

Elan Home Systems, producent domowych serwerów multimedialnych, wykorzystywał w swoich urządzeniach odmianę Linuksa dla urządzeń zintegrowanych. Ostatecznie jednak zdecydował się na przejście na Windows XP Embedded.

Dzięki produktom firmy Elan, użytkownicy mogą korzystać z multimediów w całym domu za pomocą poręcznych touchpadów, które bezprzewodowo kontaktują się z głównym serwerem plików.

Linux sprawował się dobrze i był stabilny, ale pojawiły się problemy z wykorzystywaniem go podczas obsługi plików Windows Media Audio zabezpieczonych z użyciem mechanizmów DRM. Pewne problemy sprawiało również wykonanie kopii zapasowej - tworzenie backupu całego dysku zajmowało dużo czasu i było skomplikowane; tymczasem użytkownicy, którzy nie robili kopii zapasowych byli narażeni na utratę danych.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023

Jak mówią przedstawiciele firmy, najsensowniejszym rozwiązaniem okazała się migracja do XPe. Tym bardziej, że system pozwolił na import i eksport muzyki z iPodów oraz wygodny dostęp do serwera z poziomu przeglądarki WWW.

Oczywiście przejście na inny system operacyjny musiało kosztować - w efekcie trzy modele serwerów multimedialnych musiały nieco podrożeć.