Elastyczne ekrany

Specjaliści z Koninklijke Philips Electronics NV opracowali nową technologię, która umożliwi produkcję elastycznych wyświetlaczy.

Specjaliści z Koninklije Philips Electronics NV opracowali nową technologię, wykorzystującą własności polimerów, która umożliwi produkcję elastycznych, "zginanych" wyświetlaczy. W laboratorium Philipsa w Eindhoven zbudowano już prototyp aktywnej matrycy, składającej się z 4096 pikseli. Każdy z nich jest kontrolowany przez oddzielny tranzystor, oparty na polimerowym półprzewodniku. Prototypowy wyświetlacz LCD jest monochromatyczny.

Atutem nowej technologii jest to, że matryce mogą wykorzystywać elastyczny podkład. W nowych urządzeniach można też stosować technologię OLED (organiczne diody LED), dzięki której ekran może być podświetlany "od wewnątrz". Produkcja wyświetlaczy używanych w obecnych laptopach musi przebiegać w sterylnych pomieszczeniach, natomiast w przypadku wytwarzania nowych ekranów produkowanych na bazie polimerów ten wymóg nie jest konieczny. Zdaniem specjalistów nowa technologia znajdzie zastosowanie w masowej produkcji dopiero za ok. 5 lat.


Zobacz również