Elastyczne, plastikowe panele LCD

Na targach CeBIT Samsung po raz pierwszy zaprezentował elastyczny, 5-calowy plastikowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Urządzenie dysponuje dobrymi parametrami i pozwoli na stosowanie wyświetlaczy LCD w całkowicie nowych zastosowaniach niż obecnie.

Plastikowy wyświetlacz LCD Samsung

Plastikowy wyświetlacz LCD Samsung

Plastikowe panele LCD będą mogły być instalowane np. w hełmach, okularach czy innych częściach garderoby. Zamiast szkła wykorzystywany jest tu elastyczny plastik o dużej odporności mechanicznej.

Samsung opracował największy jak dotąd wyświetlacz tego typu, dysponujący przekątną 5 cali. Wyświetlacz wyprodukowano we współpracy z kilkoma japońskimi dostawcami tworzyw sztucznych, m.in. SoftPixel. Ekran pokazany na targach CeBIT dysponuje rozdzielczością 400 x 300 pikseli i wyświetla 262 tys. kolorów. Jego jasność to 120 cd/m2, czas reakcji 25 ms, a kontrast 300:1.

Producent twierdzi, że potrzebuje jeszcze ok. 2 lat, aby technologię tę wprowadzić na rynek masowy. W pierwszej kolejności plastikowe wyświetlacze LCD znalazłyby się w telefonach komórkowych, urządzeniach PDA oraz w innych produktach mobilnych.


Zobacz również