Elastyczne zatrudnienie lekarstwem na kryzys

Pracownicy chcieliby bardziej elastycznego trybu pracy. Ich zdaniem może to ożywić europejskie rynki pracy. Są jednak pewne bariery tego typu zatrudnienia.

Jak wynika z raportu "Flexible Working 2009", przeprowadzonego przez agencję badawczo-doradcza Dynamic Markets na zlecenie firmy Avaya, 61% pracowników krajów europejskich chciałoby pracować w trybie elastycznym, gdyby miało taką możliwość. Ich zdaniem elastyczne formy zatrudnienia sprzyjają tworzeniu nowych miejsc pracy, ułatwiają zatrzymanie w firmie największych talentów oraz zwiększają szanse bezrobotnych na powrót do życia zawodowego.

Większość ankietowanych (67%) uznała elastycznych pracowników za szczęśliwszych, ponad połowa - za bardziej produktywnych, a niemal drugie tyle (46%) stwierdziło, że wkładają oni większy wysiłek w powierzone im zadania.

Zobacz również:

  • MS Teams pomoże Ci znaleźć nową pracę!

Specjaliści uważają, że stwierdzenie, iż elastyczne formy zatrudnienia są cudownym sposobem na bezrobocie, które dotyka dziś wiele krajów Europy jest dużym uproszczeniem. Ale wierzą że obecny kryzys zachęci pracodawców do wdrożenia inteligentnych modeli zatrudnienia. "Elastyczne formy pracy są praktycznym i ekonomicznym sposobem na zatrzymanie utalentowanych pracowników, którym zależy na równowadze między życiem zawodowym a osobistym" - powiedział Michael Bayer, prezes firmy Avaya ds. działalności w terenie, odpowiedzialny za region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Pracodawcy nie powinni mieć oporów przed stosowaniem elastycznych form zatrudnienia. Z badania wynika bowiem, że 55% menedżerów wyższego szczebla uważa elastycznych pracowników za bardziej produktywnych, a 52% - za ciężej pracujących. Barierą mogą się jednak okazać regulacje prawne.

*elastyczne formy zatrudnienia zdefiniowano jako sytuację, w której pracownicy nie muszą przebywać w biurach firmy w wyznaczonych godzinach, ale sami wyznaczają sobie elastyczne godziny pracy i miejsce jej wykonywania. W badaniu wzięło udział ponad 3,5 tys. pracowników z Francji, Hiszpanii, Rosji, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii.