Elastyczny radiator

Firma Oki Electric poinformowała o opracowaniu nowego sposobu chłodzenia układów elektronicznych. Skonstruowany przez nią radiator ma postać cienkiego, elastycznego materiału posiadającego właściwości odprowadzania ciepła. Rozwiązanie nosi nazwę Stick-It Flexible.

Technologia została zaprojektowana przez firmę Ceramission. Opiera się ona na użyciu do procesu odprowadzania ciepła emulsji ceramicznej oraz jej specyficznych właściwości. Materiał ma 0,3 mm grubości, dzięki czemu jest bardzo elastyczny (można go np. przycinać nożyczkami), a jego wielkość dostosować do rozmiarów układu elektronicznego.

Stick-it Flexible może być nakładany bezpośrednio na powierzchnie aluminiowe, stalowe, miedziane oraz żywiczne. Konstruktorzy rozwiązania podkreślają, iż może to stanowić przełom w dziedzinie odprowadzania ciepła z układów elektronicznych i być może również przyczyni się do znacznego zredukowania rozmiarów obecnie stosowanych radiatorów. Wprowadzenie na rynek Stick-It Flexible Oki Electric przewiduje już na koniec października.


Zobacz również