Elbrus zerka na Transmetę

Niedawna prezentacja procesorów Crusoe obudziła nadzieję rosyjskich projektantów na wdrożenie do produkcji układu E2K, mającego w założeniu pokonać Merceda firmy Intel. Rosjanie zakładają możliwość współpracy z firmą Transmeta.

Serwis The Registered podał za Dow Jones Newswires informacje o nowym elektronicznym potentacie. Elbrus International, rosyjski producent procesorów oświadczył, iż jego najnowsze dzieło - procesor E2K - będzie "zabójcą procesora Merced firmy Intel". Procesor E2K ma się charakteryzować wysoką jakością wykonania, małym poborem mocy i niskimi kosztami wytwarzania. Jedynym szczegółem podanym przez jego twórców była informacja o "właściwej i bezpiecznej pracy E2K z protokołem internetowym IP" oraz to, że na wdrożenie układu do produkcji brakuje firmie pieniędzy.

Jak powiedział Sergjei Babaian, prezes Elbrusa: "Kilka dni temu firma Transmeta poinformowała świat o stworzeniu procesora Crusoe na podstawie takich samych założeń. Tym samym udowodniła, że są one prawdziwe. Myślimy, na razie jednostronnie, o połączeniu naszych wysiłków. Mamy lepszy od nich produkt, ale brakuje nam pieniędzy na wdrożenie go do masowej produkcji. Wystarczyłoby nam ok. 60 mln USD, podczas gdy Amerykanie na samodzielny start mają wydać ich kilkaset".

Na razie nie podano jakichkolwiek informacji na temat możliwości ewentualnego połączenia wysiłków firm Elbrus International i Transmeta w dziedzinie produkcji procesorów. Podobne porozumienie z pewnością byłoby korzystne dla firmy Elbrus, która od dawna boryka się z kłopotami finansowymi uniemożliwiającymi wdrożenie do produkcji procesorów E2K.

Więcej informacji: www.theregister.co.uk/