Elefanta.pl

Elefanta to serwis społecznościowy, który pomaga znajdować i promować wartościowe strony WWW, a także nawiązywać nowe znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach.

Elefanta.pl

Informacje:http://elefanta.pl Cena: bezpłatny Ocena: 7,7

Jak wiadomo, wyszukiwarki internetowe, karmione przez roboty automatycznie indeksujące treści na podstawie nie zawsze rzetelnych informacji, podsuwają nam często strony, które często odbiegają od naszych oczekiwań. Czasem więc lepiej zdać się na ludzki intelekt i szukać wartościowych treści polecanych przez internautów. Serwis udostępnia posegregowaną tematycznie listę stron, z możliwością sortowania według następujących kluczy: Nowe, Popularne, Najwyżej oceniane. W serwisie dostępna jest także wyszukiwarka, aczkolwiek zwraca ona adresy stron, które zawierają po prostu szukaną frazę - bez związku z przyznawaną tu punktacją.

Elefanta.pl

Elefanta.pl

W Elefancie możemy nie tylko poszukiwać wartościowych treści, ale i sami przyznawać kolejne punkty ciekawym stronom lub promować nowe. W tym celu należy się zarejestrować, a potem zalogować. Dalej, za pomocą formularza, określamy swoje zainteresowania, tak aby inni użytkownicy wiedzieli z kim mają do czynienia. Wyszukiwarka pozwala na przeszukiwanie społeczności zarejestrowanych użytkowników pod względem zainteresowań lub miejscowości, z których pochodzą, w celu nawiązywania kontaktów.

Aby uprościć dopisywanie kolejnych stron do katalogu, twórcy serwisu proponują instalację niewielkiej wtyczki do przeglądarki (Firefox, IE). Automatycznie kopiuje ona do Elefanty nazwę i adres strony otwartej aktualnie w przeglądarce, pozostawiając do uzupełnienia jedynie informacje na temat zawartości i wartości (kategoria, słowa kluczowe, opis, własna ocena). Strony "przechwytywane" przez wtyczkę mogą służyć też celom wyłącznie prywatnym. Wówczas twój profil w Elefancie będzie pełnił rolę menedżera ulubionych linków. Warto podkreślić, że serwis oferuje funkcję importu adresów witryn z przeglądarki, dzięki czemu możesz mieć do nich dostęp z dowolnego komputera podłączonego do Sieci.

Za pośrednictwem Elefanty można też aktywnie promować własne strony. Wystarczy umieścić na nich specjalnie przygotowany odnośnik graficzny. Każde jego kliknięcie będzie podnosiło ranking strony w katalogu.

Plusy:

  • katalog tworzony przez ludzi
  • rozbudowana struktura kategorii
  • wtyczka ułatwiająca dopisywanie stron do katalogu

Minusy:

  • indeksuje niewiele zasobów w porównaniu do wyszukiwarek

Podsumowanie: katalog stron WWW, w którym nie znajdziesz "śmieci", a jedynie same wartościowe zasoby.