Elektroniczna obok papierowej

Dom wydawniczy Barnes & Noble na półkach księgarskich obok książek papierowych prezentuje też książki elektroniczne.

Dom wydawniczy Barnes & Noble ogłosił, że zaczyna sprzedawać kieszonkowe, elektroniczne książki, w przeświadczeniu, że klienci księgarń zaakceptują je jako alternatywę dla drukowanych, jeśli tylko będą mieli szansę ujrzeć te urządzenia. Firma zdecydowała się "przetestować" wynalazek w 31 księgarniach na terenie USA. Ważąca ok. 600 gramów elektroniczna książka Rocket eBook kosztuje 329 USD i może zmieścić 4000 stron tekstu i grafiki: ekwiwalent około dziesięciu "papierowych" powieści.

Na rynku istnieje jeszcze kilka innych tzw. elektronicznych książek, np. urządzenia Everybook, Glassbook i Softbook Press. Wszystkie umożliwiają użytkownikowi "załadowanie" literatury z sieci i zainstalowanie jej w komputerze. Obecnie użytkownicy elektronicznych książek mogą przeczytać za ich pomocą ok. 1400 tytułów, włącznie z ostatnimi bestsellerami. Poza tym w elektronicznej księgarni NuvoMedia można za darmo uzyskać ponad 1000 tytułów (głównie klasykę literatury światowej).

Mimo pozytywnych , elektroniczne książki nie zyskały jednak większego odzewu ze strony rynku. Sprawa przypomina klasyczny dylemat jajka i kury: większość wydawców czeka z adaptacją swoich książek do formatu elektronicznego na zwiększenie się rynku takich wydawnictw, jednocześnie rynek się nie powiększa, bowiem oferta wydawnicza jest wciąż zbyt uboga.