Elektroniczna obok papierowej

Dom wydawniczy Barnes & Noble na półkach księgarskich obok książek papierowych prezentuje też książki elektroniczne.

Dom wydawniczy Barnes & Noble ogłosił, że zaczyna sprzedawać kieszonkowe, elektroniczne książki, w przeświadczeniu, że klienci księgarń zaakceptują je jako alternatywę dla drukowanych, jeśli tylko będą mieli szansę ujrzeć te urządzenia. Firma zdecydowała się "przetestować" wynalazek w 31 księgarniach na terenie USA. Ważąca ok. 600 gramów elektroniczna książka Rocket eBook kosztuje 329 USD i może zmieścić 4000 stron tekstu i grafiki: ekwiwalent około dziesięciu "papierowych" powieści.

Na rynku istnieje jeszcze kilka innych tzw. elektronicznych książek, np. urządzenia Everybook, Glassbook i Softbook Press. Wszystkie umożliwiają użytkownikowi "załadowanie" literatury z sieci i zainstalowanie jej w komputerze. Obecnie użytkownicy elektronicznych książek mogą przeczytać za ich pomocą ok. 1400 tytułów, włącznie z ostatnimi bestsellerami. Poza tym w elektronicznej księgarni NuvoMedia można za darmo uzyskać ponad 1000 tytułów (głównie klasykę literatury światowej).

Mimo pozytywnych recenzji, elektroniczne książki nie zyskały jednak większego odzewu ze strony rynku. Sprawa przypomina klasyczny dylemat jajka i kury: większość wydawców czeka z adaptacją swoich książek do formatu elektronicznego na zwiększenie się rynku takich wydawnictw, jednocześnie rynek się nie powiększa, bowiem oferta wydawnicza jest wciąż zbyt uboga.