Elektroniczne implanty rozkładające się w organizmie człowieka

Naukowcom udało się stworzyć fantastyczną rzecz - całkowicie biodegradowalne czujniki, które można umieścić na określony okres w ciele człowieka.

Biodegradowalne układy elektroniczne zostały skonstruowane przez naukowców z University of Illinois, Tufts University i Northwestern University. Składają się one z trzech materiałów (magnez, tlenek magnezu i krzem), które otoczone są powłoką zbudowaną z wyizolowanych z naturalnego jedwabiu białek.

Tak stworzony nieszkodliwy układ może np. pełnić rolę czujnika, który po wykonaniu określonego zadania zaczyna się rozkładać całkowicie wchłaniając się w organizm człowieka.

Autorzy tego fantastycznego rozwiązania zademonstrowali jego możliwości wszczepiając w ciało szczura czujniki generujące ciepło, które poprzez lokalne nagrzewanie miały za zadanie zapobiegać rozwijaniu się bakterii. Po trzech tygodniach okazało się, że układy te zostały prawie całkowicie wchłonięte przez organizm gryzonia. Rozwiązanie to w przyszłości z pewnością zostanie wykorzystane przy poważnych operacjach chirurgicznych znacznie przyspieszając gojenie ran.

Warto na koniec dodać, że biodegradowalne układy (w przyszłości również różne urządzenia) mają jeszcze jedną bardzo istotną zaletę: mogą pomóc w ograniczeniu powstawania elektronicznych śmieci.