Elektroniczne komiksy z Japonii

Podczas Tokyo International Book Fair firmy Toshiba, NTT Data i E-Book Initiative Japan [EBI] przedstawiły prototyp elektronicznej książki, którą można otwierać i zamykać.

Prototyp elektronicznej książki zaprezentowany przez firmy Toshiba, NTT Data i E-Book Initiative Japan [EBI] składa się z dwóch wyświetlaczy LCD [liquid crystal display], które są ze sobą połączone wertykalnie i sprawiają, że urządzenie wygląda jak tradycyjna książka w sztywnej oprawie. Ekraniki mają wymiary 7,7 cala, oferują rozdzielczość 150ppi [pixels per inch] i zostały opracowane przez Toshibę specjalnie z myślą o e-bookach. Wyświetlacze wykorzystują opracowaną przez Microsoft technologię ClearType, pozwalającą prezentować tekst w rozdzielczości zbliżonej do jakości drukowanych książek.

Urządzenie pobiera zawartość przy pomocy bezprzewodowej, osobistej sieci Bluetooth albo czerpie dane z przenośnych kart pamięci. Według Yuusuke Suzuki z EBI, dostawcy zawartości dla nowych e-booków, prototyp elektronicznej książki został zaprojektowany specjalnie do prezentacji komiksów, w przypadku których (czy to papierowych czy cyfrowych] niezmiernie istotne są dwie strony obok siebie, bowiem obrazy często mają swoją panoramiczną kontynuację na następnej stronie. Jakość samych wyświetlaczy została poprawiona także z myślą o wzbogaceniu kolorów i przejrzystym wyświetlaniu małych czcionek używanych w japońskich komiksach. Historyjki obrazkowe mają swoją długą tradycję w kulturze krajów azjatyckich i nowe urządzenia przeznaczone są przede wszystkim na ten rynek.

www.toshiba.co.jp

www.ebookjapan.co.jp


Zobacz również