Elektroniczne ulepszacze - żebyś się nie przemęczał

Zbliżają się święta. Pracodawcy i rodzina podkręcają tempo, a tymczasem ciebie ogarnia coraz większe znużenie. Żeby komputer służył ci przede wszystkim do odpoczynku, przygotowaliśmy dla ciebie zbiór elektronicznych ulepszaczy: małych aplikacji, które wyręczą cię w prostych (i trudniejszych) zadaniach. Przydadzą ci się zarówno wtedy, gdy zaczyna ci brakować miejsca na dysku, jak i wtedy, gdy zależy ci na usprawnieniu pracy z Internet Explorerem albo na przyspieszeniu systemu Windows XP, kiedy ten {{a:HTTP://www.pcworld.pl/news/132321.html}}zwolni{{/a}} po zainstalowaniu pakietu Service Pack 3.

Elektroniczne ulepszacze - żebyś się nie przemęczał
Czy od bezpłatnego oprogramowania można się uzależnić? Każdy z naszych czytelników powinien sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. Biorąc pod uwagę statystyki dotyczące liczby pobrań programów na różnych portalach internetowych, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że większość z nas mimo wszystko jest skłonna do eksperymentowania i odkrywania nowych aplikacji.

GMail Drive 1.0.12 (FR)

Tym razem nasze zestawienie rozpoczynamy od niewielkiego, aczkolwiek bardzo pożytecznego dodatku dla posiadaczy kont pocztowych Google. GMail Drive to narzędzie, które instalowane jest w postaci rozszerzenia powłoki systemowej i pozwala na wykorzystywanie konta pocztowego GMail, jako dodatkowej, wirtualnej przestrzeni dyskowej na ważne dane. Korzystanie z programu jest banalnie proste i opiera się na wykorzystaniu menu kontekstowego oraz systemowego Eksploratora. Przestrzeń dyskowa dostępna na koncie GMail jest widoczna w Windows jako dodatkowy, tradycyjny nośnik danych.

Elektroniczne ulepszacze - żebyś się nie przemęczał

Usługa GMail jako dodatkowy twardy dysk? Dzięki GMail Drive jest to możliwe. Wystarczy wprowadzić dane konta pocztowego w oknie widocznym na ilustracji.

Dla każdego pliku, który zdecydujesz się przesłać na serwer, GMail Drive generuje wiadomość pocztową z załącznikiem i w takiej formie pojawia się on w skrzynce odbiorczej. Oczywiście, w każdej chwili możesz go z powrotem przenieść do lokalnych zasobów. Aby uniknąć zamieszania zalecamy utworzenie w GMail stosownego filtru i przeniesienie takich plików do osobnego archiwum.

HandBrake 0.9.1 (OS)

Jeśli masz w swoich filmowych zasobach płyty DVD, które chciałbyś zarchiwizować na twardym dysku w postaci plików wideo polecamy twojej uwadze HandBrake. Program ten pozwala na konwersję filmów na płytach DVD (również w postaci plików obrazów) na postać plików MP4, MKV, AVI lub OGM. Obsługiwane są zarówno nośniki zakodowane w standardzie PAL, jak i NTSC. W kwestii dźwięku HandBrake radzi sobie ze standardami AC-3, DTS, LPCM i MPEG. Podczas konwersji używane są dwa rodzaje kodeków: MPEG-4 oraz H.264.

Elektroniczne ulepszacze - żebyś się nie przemęczał

HandBrake pozwala na ustawienie szeregu ważnych parametrów, według których film z płyty DVD zostanie zakodowany do wybranego przez ciebie formatu.

Plik wideo po konwersji może mieć ścieżkę dźwiękową w formacie AAC, MP3, Vorbis lub AC-3. Oczywiście, masz możliwość wpływania na szereg ważnych parametrów obrazu, takich jak współczynnik strumienia danych (bitrate), skalowanie, kadrowanie, usuwanie przeplotu oraz szumów. HandBrake pozwala na selekcję rozdziałów na płycie DVD oraz obsługuje warstwę napisów.