Elektroniczne zwierzaki

W związku z ogromnym zainteresowaniem klientów firma Sony rozpocznie nieograniczoną produkcję piesków-robotów AIBO.

Artificial Intelligence roBOt, czyli AIBO w języku japońskim oznacza "towarzysza", to nazwa pieska-robota, który może chodzić i bawić się, siedzieć i przeciągać się jak prawdziwe psy i koty. Ponadto może wyrażać emocje, uczyć się i bawić. Postępy pieska AIBO w uczeniu się i emocjonalnym rozwoju zależą wyłącznie od tego, ile czasu poświęca mu właściciel. Mózg AIBO zaopatrzony jest w model emocjonalny obsługujący sześć uczuć: radość, smutek, gniew, zaskoczenie, strach i niechęć oraz model instynktowny, składający się z czterech komponentów: miłość, poszukiwanie, ruch i głód.

Elektroniczne pieski-roboty AIBO to przykład dążenia firmy Sony do zdominowania rynku elektronicznych gadżetów, a także zdobycia powszechnej akceptacji dla technologii Memory Stick. W ubiegłym roku Sony sprzedało 5 tys. egzemplarzy limitowanej serii AIBO (3 tys. w Japonii i 2 tys. w USA). W listopadzie ub.r. Sony zaoferowało kolejną serię 10 tys. sztuk elektronicznych piesków - w odpowiedzi otrzymując 135 tys. zamówień. Klienci chcący kupić zabawkę byli wybierani na drodze losowania.

Jak twierdzą przedstawiciele firmy, zabawka spotkała się z "niezwykłym odzewem" i Sony zamierza obecnie przystąpić do masowej produkcji. Sony rozpocznie przyjmowanie zamówień od przyszłego miesiąca - telefonicznie i poprzez swoją stronę internetową. Początek masowej sprzedaży piesków-robotów planuje się na kwiecień br. Będą one kosztowały ok. 2500 USD.

Więcej informacji: www.sony.world.com/aibo/