Elektroniczny doktor House

Naukowcy wierzą, że w przyszłości zabiegi chirurgiczne będą wyglądać całkowicie inaczej niż obecne operacje. Jedną z innowacji ma być m.in. wykorzystanie inteligentnych urządzeń - do takich należy mechaniczny... wąż, który wprowadzany do organizmu nie przez nacięcia skalpelem, ale naturalne otwory w ciele pacjenta, naprawi uszkodzenia lub usunie chore tkanki.

Naukowcy z Hamlyn Center for Robotic Surgery, laboratorium należącym do brytyjskiego uniwersytetu Imperial College London, opracowują nową generację robotów, które mogą posłużyć do przeprowadzania możliwie jak najmniej inwazyjnych zabiegów. Jednym z nich jest elektroniczny system chirurgiczny i-Snake, elastyczne, mechaniczne ramię, wprowadzane do organizmu pacjenta. Oczywiście urządzenie nie jest puszczone samopas. Jego poczynaniami steruje lekarz. Twórcy i-Snake'a utrzymują, że system będzie gotowy do testów klinicznych w ciągu 3,5 roku.

Badacze, jak sami twierdzą, są dopiero na początku drogi. Ara Darzi, jeden z dyrektorów laboratorium w wywiadzie udzielonym agencji Reutera przekonuje, że przed nimi jeszcze ogromna ilość pracy. Jest on też przekonany, że postęp w tej dziedzinie zapewni większą precyzję i dokładność wykonywanych zabiegów. Pacjenci zaś szybciej będą dochodzić do pełni zdrowia po przebytych operacjach, skróci się też czas ich pobytu w szpitalu. Być może w przyszłości roboty medyczne będą bardziej samodzielne, a wykonywane przez nie czynności staną się zautomatyzowane.

Brytyjczycy nie są osamotnieni w swoich wysiłkach. W maju br. na uniwersytecie w Calgary w Kanadzie przeprowadzono zabieg usunięcia guza z mózgu 21-letniej kobiety, w którym wykorzystano robota o nazwie neuroArm.

Jednym z najbardziej znanych robotów w służbie medycyny jest system chirurgiczny da Vinci, zaprezentowany w Kaliforni w 1999 r. Producent, firma Intuitive Surgical szpitalom na całym świecie sprzedała już ponad tysiąc tych maszyn - szacuje się, że do końca 2008 r. za ich pomocą wykonanych zostanie co najmniej 130 tys. zabiegów. Polacy również mają w tej dziedzinie osiągnięcia, czego dowodem jest robot kardiochirurgiczny Robin Heart.


Zobacz również