Elektroniczny papier

Firmy Lucent Technologies i E Ink zrewolucjonizują działalność wydawniczą i zastąpią zwykły papier - papierem elektronicznym.

Nowy wynalazek firmy Lucent to elektroniczny papier wykonany z plastikowych kartek, plastikowych tranzystorów i “zapisywany” za pomocą elektronicznego tuszu. Plastikowe kartki pokryte są plastikowymi tranzystorami, które mają takie same właściwości, jak konwencjonalne chipy krzemowe, ale są elastyczne i nie ma problemu np. ze zwinięciem ich w rulonik.

Tusz (po angielsku - ink) firmy E Ink to drugi kluczowy składnik nowego wynalazku. Wykonany jest z milionów mikrokapsułek wypełnionych ciemną farbą i świecącym pigmentem, co pozwala na zmianę koloru obrazu po przyłożeniu napięcia elektrycznego do plastikowych tranzystorów. Rozwiązano więc tym samym problem ekologii. Nie będzie już makulatury. Stare gazety zamiast wyrzucać podłączymy do sieci i skasujemy starą treść, uzyskując nowe wiadomości.

Zastosowania nowego materiału wydają się nieograniczone. Oprócz zastąpienia zwykłego papieru w produkcji książek i czasopism najszybciej zostanie on wykorzystany w produkcji wyświetlaczy telefonów komórkowych i osobistych elektronicznych asystentów. "Nowym celem laboratorium jest wyprodukowanie elektronicznego filmu" - oświadczył naukowiec Pierre Wiltzius z Bell Labs.

Więcej informacji: www.bell-labs.com www.eink.com