"Elektryczni" włamywacze

Komputery zarządzające kalifornijską siecią energetyczną stały się celem sieciowych włamywaczy.

Na przełomie kwietnia i maja odnotowano poważną próbę włamania do systemu komputerowego firmy California Independent System Operator (Cal-ISO). System ten kontroluje większość stacji przesyłu energii elektrycznej w Kalifornii. Według rzecznika Cal-ISO, Lisy Szot, fakt ten ujawniono dopiero teraz, gdyż specjaliści od bezpieczeństwa komputerowego w Cal-ISO chcieli ująć hakerów. Podanie zaś do wiadomości publicznej informacji o atakach mogłoby ich wystraszyć.

L. Szot twierdzi, że atak rozpoczął się pod koniec kwietnia. Wykryto go dopiero w drugim tygodniu maja. Rzecznik Cal-ISO utrzymuje, że włamywacze nie uzyskali dostępu do żadnych istotnych danych. Według niej, próby włamania nie miały też związku z ostatnimi przerwami w dostawach energii.

Mieszkańcy Kalifornii, a w szczególności Doliny Krzemowej, coraz częściej doświadczają przerw w dostawie prądu. Powodem tego jest niewystarczająca wydajność kalifornijskich elektrowni w porównaniu z lawinowo rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Regionem najczęściej zmagającym się z niedoborem energii elektrycznej jest Dolina Krzemowa ze swoimi gigantycznymi fabrykami i "farmami" serwerów.