Elektryczny Internet i nie tylko

W lipcu na polskim rynku pojawią się nowe urządzenia, dzięki którym transmisja danych komputerowych odbywać się może przez firmową, biurową czy domową sieć elektryczną 230V. Będzie je można zainstalować samodzielnie, a jak obiecuje dystrybutor ceny mają być przystępne. Przez sieć elektryczną nie tylko można łączyć pecety w domu, lecz także kontrolować kamery cyfrowe, oświetlenie oraz łączyc sie z Internetem.

Elektryczny Internet i nie tylko

Producentem urządzeń, które spełniają wymagania w zakresie transmisji danych w sieciach 230V jest niemiecka firma Powertec. Oferta zawiera zarówno urządzenia do tworzenia sieci komputerowych, sieci telefonicznych jak i sieci Video (do sterowania kamerami przemysłowymi). Pojawią się również urządzenia do kontroli liczników i różnego rodzaju czujników. Obecnie, w trakcie prób końcowych są urządzenia do transmisji sygnałów telewizyjnych wysokiej jakości – wszystko to w oparciu o transmisje przez sieci energetyczne 230V. Oprócz tego, ciekawym rozwiązaniem będą zdalne systemy sterowania i nadzoru oświetlenia.

powerLAN 16 / pLAN / pDSL - są to urządzenia do transmisji danych w sieci komputerowej przez instalacje elektryczne 230V. Najważniejszą ich zaletą jest brak jakichkolwiek kabli łączących komputery w sieci - transmisja danych odbywa się przez sieć energetyczną. Zestaw do transmisji danych składa się z dwóch urządzeń - tzw. modemów sieciowych. Każdy z tych modemów z jednej strony podłączony jest do urządzenia sieciowego - np. komputera PC (ew. modemu DSL, koncentratora), z drugiej zaś do gniazdka 230V. Przesyłanie danych odbywa się przez sieć energetyczną. W ten sposób powstaje możliwość sieciowego połączenia wszystkich mediów rozlokowanych w pomieszczeniach, w tym na różnych piętrach w domu.

Urządzenia powerLAN16 /pLAN / pDSL potarfią przekazywać dane przez sieć energetyczną z szybkością do 14 Mbps (stosując przy tym m.in. kodowanie).

Zestaw pLan/pDSL kosztuje ok 300 EUR. Pojedyncze moduły to koszt ok 160 i 200 EUR.

Elektryczny Internet i nie tylko

Zestaw internetowy - jest to system pozwalający na stworzenie sieci komputerowej bazującej na instalacji elektrycznej, który można podłączyć analogowo bądź cyfrowo (ISDN) do Internetu. InternetSet zastępuje modem (analogowy bądź cyfrowy) oraz instalację kablową do gniazdka telefonicznego. Wystarczy do jednego z urządzeń podłączyć komputer (przez port RS), drugie z urządzeń (odległe do 300 metrów) podłączyć do gniazdka telefonicznego – i już możliwe jest łączenie się z siecią Internet. Różne fazy w instalacji elektrycznej nie stanowią przy tym żadnego problemu. Algorytmy kodowania gwarantują bezpieczeństwo danych.

Zestaw analogowy kosztuje ok 160, a ISDN 170 EUR.

Elektryczny Internet i nie tylko

WebKamera - kamera cyfrowa zaprojektowana do współpracy z technologią PLC. Wystarczy ją ustawić w żądanym miejscu i wpiąć poprzez urządzenie pLAN/pDSL do sieci 230V. Nie trzeba instalować kabli, przewodów. Wdowolnym miejscu biura czy domu sygnał z kamery odbieramy za pomocą drugiego urządzenia pLAN/pDSL z instalacji energetycznej 230V. Oglądanie zdjęć z kamery i sterowanie nią odbywa się w przeglądarce internetowej (np. Internet Explorer, Netscape). Jeśli kamera ma bezpośrednie połączenie z Internetem, zdjęcia mogą być przeglądane bezpośrednio z każdego miejsca w Sieci. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu kamera potrafi np. samoczynnie włączyć się i rejestrować nagłe zdarzenia jednocześnie wysyłając obraz poprzez e-mail na podany adres. Możliwe jest również zastosowanie np. czujników temperatury, IRDA. Kamera potrafi również współpracować z systemami audio.

Cena WebKamery nie jest na razie znana.

Więcej informacji:

http://www.roma.torun.pl