Elementary OS Freya - nowy system ujrzał światło dziennie

Według zapowiedzi, Elementary OS ma łączyć w sobie design Mac OS X z funkcjonalnością Linuxa. Światło dzienne ujrzała pierwsza, publiczna beta systemu.

Freya bazuje na dystrybucji Linux Ubuntu 14.04.1 LTS. Pulpit przypomina rzeczywiście Maca, jednak jest nieco bardziej minimalistyczny, a jego domyślne zablokowanie sprawia, że nie pojawi się na nim nic niepotrzebnego. Wersja beta - o nazwie "Freya" - to pierwsze publiczne udostępnienie systemu i trzeba przyznać, że wygląda całkiem przyjemnie. Jak dotąd pokazywano tylko wersję Isis, która prezentowała się ładnie, jednak zmieniono ikonki, czcionki oraz symbole aplikacji, co wyszło dystrybucji na dobre. Warto wspomnieć, że posiada ona pełne wsparcie dla EFI.

Jeżeli chcecie przetestować Elementary OS Freya, nic trudnego - beta testy otwarte są zarówno dla deweloperów aplikacji, jak i zwykłych użytkowników. Twórcy ostrzegają, że występuje jeszcze sporo bugów, jednak nie są one na tyle duże, aby nie można było używać systemu. Oczywiście wszystkie głosy i opinie mile widziane, więc każdy może przyczynić się do ulepszenia tego systemu. Wszelkie informacje na jego temat znajdziecie na jego oficjalnej stronie. Język angielski wymagany.