Elfin Jupiter - wypełnianie PIT dla opornych

Jeżeli wypełnianie formularzy rozliczeniowych sprawia ci kłopot użyj programu Elfin Jupiter.

Wymagane prawem druki nie należą do najbardziej zrozumiałych. Wiele osób ma duże kłopoty z ich wypełnieniem. Mimo wielokrotnych zapewnień procedura rozliczeniowa nie została uproszczona. Jeżeli zrozumienie urzędowych formularzy sprawa ci problem skorzystaj z Elfin Jupitera. Jego domeną są wygodne kreatory. Odpowiesz programowi na kilka pytań a on sam dobierze odpowiednie dokumenty i uzupełni ich zawartość

Elfin Jupiter 2010 Standard - pomocne kreatory

Program Elfin Jupiter pozwala stworzyć zestawy dokumentów jedynie dla dwóch osób. Nie daje również możliwości przesłania zeznań drogą elektroniczną. Wygodne kreatory sprawiają jednak, że docenią go osoby mało obeznane z obsługą tego typu programów oraz mające kłopoty z wypełnianiem druków urzędu skarbowego.

1. Uruchom program i zacznij od zdefiniowania bądź wybrania danych podatnika. Kliknij w tym celu przycisk Wybierz podatnika widoczny u dołu okna. Jeżeli podatnik został wprowadzony wcześniej zaznacz go na liście i zaakceptuj wybór przyciskiem Ok. W przeciwnym razie użyj przycisku Dodaj. Uzupełnij pola Imię oraz Nazwisko i wprowadź numer NIP. Jeżeli nie masz jeszcze NIP-u zaznacz pole Nie mam jeszcze numeru NIP. Upewnij się, że wprowadzone dane są prawidłowe. Po ich zaakceptowaniu nie będzie już możliwości poprawienia. Kliknij Ok i w celach weryfikacyjnych wprowadź ponownie numer NIP. Zaakceptuj informacje przyciskami Ok i Tak.

Elfin Jupiter i błędy

Jeżeli podczas wprowadzania danych podatnika popełnisz błąd nie będziesz go mógł poprawić. Jedynym rozwiązaniem jest zdefiniowanie kolejnego. Rozwiń w tym celu menu Plik i wybierz polecenie Nowy. Kliknij przycisk Wybierz podatnika i jeszcze raz wprowadź dane rozliczanej osoby. Pamiętaj! W ten sposób możesz poprawić błędy jedynie jeden raz! Program pozwoli zdefiniować tylko dwóch podatników.

Elfin Jupiter ma wbudowany kalkulator pozwalający ocenić czy lepiej rozliczać się samemu czy z małżonkiem

Elfin Jupiter nie wymaga wyboru formularza. Odpowiedni druk zostanie dobrany na podstawie opcji zaznaczonych przez użytkownika

2. Wybierz zdefiniowanego podatnika i za pomocą przycisku Dalej przejdź do kolejnego kroku kreatora. Jeżeli jesteś doświadczony użytkownikiem bądź masz skomplikowane rozliczenia zaznacz opcję Za pomocą aktywnych deklaracji. Gdy chcesz skorzystać z kreatora pozostaw zaznaczenie przy Za pomocą kreatora. Jupiter oferuje również kalkulator pozwalający ocenić opłacalność wspólnego rozliczania z małżonkiem.

Użyjesz go zaznaczając opcję Pokaż kalkulator podatku indywidualnie/wspólnie. O ile w ubiegłym roku korzystałeś do rozliczenia z programu Jupiter możesz pobrać informacje z poprzednich formularzy. Zrobisz to używając funkcji Wskaż rozliczenie 2009. Kliknij Następna.

Dokonuj wszystkich wyborów rozważnie i przed akceptacją kolejnych kroków sprawdzaj czy nie popełniłeś błędu. Program pozwoli ci się cofnąć ale jedynie w celu sprawdzenia wpisanych danych. Nie będziesz mógł ich zmodyfikować. Poprawka wiąże się z wpisywaniem wszystkiego od początku.

3. W kolejnych krokach musisz zdecydować między innymi, czy rozliczasz się indywidualnie bądź wspólnie, doliczasz dochody małoletnich dzieci, a także zaznaczając odpowiednie pola wskazać źródła dochodów. Masz także możliwość rozliczenia straty czy rozliczenia podatku ryczałtowego. Nastęnie podajesz kwoty dochodu i pobranych zaliczek i informujesz program o poniesionych kosztach. Wszystkie pola wyboru oraz opcje są precyzyjnie opisane i dokładnie wiadomo, w jakiej sytuacji należy ich użyć.

4. Po zaznaczeniu ulg, podaniu danych teleadresowych wybraniu z listy urzędu skarbowego i wskazaniu Organizacji Pożytku Publicznego, której przekażesz 1% podatku, można zakończyć pracę kreatora. Wprowadzone informacje wyświetlone są na formularzach dostępnych po kliknięciu karty Formularze. Możesz je jedynie przeglądać. Pomiędzy kolejnymi stornami łatwo przemieszczać się za pomocą kółka myszy. Można także skorzystać z listy Formularze u góry.

Aby wydrukować dokumenty kliknij ikonę drukarki bądź wybierz polecenie Plik i Drukuj. W sekcji Wybierz formularz wskaż strony, które zamierzasz wysłać do druku. Korzystając z listy Liczba kopii ustaw przynajmniej dwie kopie wydruku. Jeżeli chcesz zaoszczędzić papier i skorzystać z możliwości zapisu dwustronnego, na liście poniżej wskaż Drukuj nieparzyste. W kolejnym podejściu, po przełożeniu kartek w drukarce zaznaczysz Drukuj parzyste. Kliknij Ok. Nie zapomnij o własnoręcznym podpisaniu wydrukowanych formularzy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: