Elita koncernów

General Electric już po raz trzeci zwyciężył w opracowywanym przez Financial Times i PricewaterhouseCoopers rankingu najbardziej renomowanych firm świata.

Ranking opracowany został na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 914 przedstawicieli kadry kierowniczej największych światowych koncernów. Po raz drugi Microsoft znalazł się na drugim miejscu listy "World's most respected companies". Kolejne pozycje to IBM, Sony, Coca-Cola i Toyota. W porównaniu z wynikami ubiegłorocznymi nastąpiły spore przetasowania, a różnice spowodowane są głównie skutkami wydarzeń z 11 września br. oraz zmianami w sektorze nowej ekonomii, spadkiem entuzjazmu wokół Internetu i niepokojami związanymi z przyszłością telefonii mobilnej.

Cisco Systems, producent sprzętu telekomunikacyjnego spadł z siódmej pozycji na 27. Z pierwszej pięćdziesiątki wypadł Amazon i Vodafone, natomiast wyjątkiem w tym sektorze jest Nokia, która z 11 miejsca skoczyła na 7. Ranking, tak jak co roku, zdominowały firmy amerykańskie, znalazło się tam ich aż 21.

Zobacz również:

  • Wyjątkowy Xbox z motywem The Mandalorian do zgarnięcia za darmo! Jak to zrobić?

Menedżerowie 100 największych funduszy wytypowali w tym roku General Electric jako koncern najbardziej przyjazny dla akcjonariuszy. Kolejne miejsca zajął Microsoft i Berkshire Hathaway. Identyczna kolejność obowiązuje w rankingu najlepszych prezesów firm: Jack Welch, Bill Gates i Warren Buffet.

Konkurs wyłonił również liderów poszczególnych branż. W sektorze IT zwycięzcą został Hewlett Packard. W kategorii handlu detalicznego zwyciężył amerykański Wal-Mart, wśród producentów dóbr konsumpcyjnych najlepszy okazał się Sony, a wśród koncernów przemysłowych prym wiedzie w tegorocznej klasyfikacji Toyota. W sektorze finansowym króluje w tym roku Citigroup.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: