Elon Musk ostrzega - możliwe ataki na Starlinki

Elon Musk udostępnił Starlink na Ukrainie, a teraz ostrzega o możliwości ataku na system łączności.

Elon Musk udostępnił na Twitterze nowy post. Przekazuje w nim swoje obawy o satelitarny system łączności z internetem Starlink rozwijany przez SpaceX. Musk udostępnił go na Ukrainie po prośbach polityków.

Antena Starlink
Źródło: starlink.com

Antena Starlink

Źródło: starlink.com

Według Elona Muska Stalink na wybranych terenach Ukrainy jest obecnie jedynym nierosyjskim systemem łączności. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że może stać się celem ataku ze strony Rosyjskiej. Prezes Tesli i SpaceX prosi o ostrożne i rozważne korzystanie z tego rozwiązania.

Zobacz również:

  • Rosja chce zniszczyć satelity Starlink?
  • Elon Musk ostrzega: Twitterowi grozi bankructwo
  • Nadchodzi Twitter Blue. Czy niebieski ptaszek zacznie ćwierkać inaczej?

Elon Musk poprosił użytkowników, aby włączali Starlink jedynie podczas użytkowania, a anteny umieszczali jak najdalej od ludzi. W przypadku ataku uda się wtedy uniknąć ofiar ludzkich. Prezes SpaceX uważa, że konsumenci powinni umieścić lekki kamuflaż nad antenami, aby te nie były łatwo widoczne z powietrza.

SpaceX zaktualizowało oprogramowanie układowe Starlink, aby zmniejszyć zużycie energii. W ten sposób rozwiązanie może działać przy obecnym obciążeniu infrastruktury energetycznej na Ukrainie.

Wiceminister Ukrainy Mychajło Fiodorow podziękował firmie SpaceX za udostępnienie Starlink. System służy do zapewniania łączności pomiędzy ukraińskimi miastami. Jest również wykorzystywany przez służby ratownicze.