Elpida gotowa na 25-nanometrowe chipy DDR3 o pojemności 2 Gb

Firma Elpida Memory poinformowała o zakończeniu prac nad 25-nanometrowym procesem technologicznym, w którym produkowane będą miniaturowe 2-gigabitowe chipy DDR3 SDRAM.

Przedstawiciele firmy Elpida przekonują, że dzięki wprowadzeniu 25-nanometrowego procesu technologicznego, nowe 2-gigabitowe chipy DDR3 SDRAM będą najmniejsze na rynku. Dzięki temu, w porównaniu do "starej" technologii 30 nm, z pojedynczego wafla krzemowego można wykroić aż o 30% więcej takich chipów.

Co więcej, nowe 2-gigabitowe kości są znacznie mniej "prądożerne" od poprzednich. W porównaniu do nich, zużywają bowiem o 15% mniej energii (w trybie standby - o 20%), co ma ogromne znaczenie w przypadku przenośnych urządzeń takich jak np. notebooki.

Zobacz również:

  • Pamięć DDR3 nie znika - wręcz przeciwnie

Elpida zamierza wprowadzić technologię 25 nm także do produkcji kości Mobile RAM. Ponadto jeszcze w tym roku planuje rozpocząć produkcję 25-nanometrowych chipów DDR3 SDRAM o pojemności 4 gigabitów.

Nowe 2-gigabitowe DDR3 SDRAM dostępne będą w dwóch wersjach - DDR3-1866 (korzysta z napięcia zasilającego na poziomie 1,5 V) i low-voltage DDR3L-1600 (korzysta z napięcia 1,35 V). Ich produkcja powinna się rozpocząć w lipcu.