Elpida prezentuje pierwsze układy 1Gb XDR z konfiguracją x32-bit. Szybsze niż GDDR5

Elpida ogłosiła, że wyprodukowała pierwsze na świecie układy 1Gb XDR DRAM oparte o konfigurację x32-bit. Pamięci zostały przygotowane z wykorzystaniem 65-nanometrowej technologii. Końcowa wersja oferuje możliwość pracy z częstotliwością nawet 7.2GHz oraz transfer na poziomie 28.8GB/s.

Firma chwali się, że pierwsze 1Gb XDR DRAM to pierwsze układy pamięci oparte na konfiguracji x32-bit i wytworzone w technologii 65-nanometrowej. W rezultacie osiągnięto układy, które są szybsze niż GDDR5 i oferują odpowiednio możliwość pracy z częstotliwością nawet 7.2GHz przy napięciu 1,5 V oraz transfer na poziomie 28.8GB/s. Kluczem do sukcesu okazało się przeniesienie dwóch 512 Megabitowych XDR DRAM (x16-bit) na jeden chip. Dzięki temu inżynierom udało się zmniejszyć wymagany poziom zasilania (o około 35-40%) oraz zminimalizować wielkość samego układu.

Powyższe wyniki mają sprawić, że 1Gb XDR DRAM znajdą zastosowanie w konsolach nowej generacji, telewizorach czy nagrywarkach Blu-ray.

Poniżej tabelki ilustrująca możliwości 1Gb XDR DRAM dostarczona przez firmę Elpida:

Wiadomo, że układy pamięci zostały już wysłane do niezależnych testerów w różnych redakcjach. Niedługo powinniśmy otrzymać całkowicie obiektywne wyniki.

Elpida ogłosiła, że układy wejdą do masowej produkcji już w kwietniu bieżącego roku.

Więcej informacji na oficjalnej stronie producenta.