Elpida wkracza na rynek pamięci kart graficznych

Firma Elpida Memory, znany producent pamięci DRAM, zamierza wkroczyć na rynek pamięci dla kart graficznych.

Ranking PC Worlda - karty graficzne.

Elpida poinformowała o osiągnięciu porozumienia w sprawie zakupu licencji należących do firmy Qimonda AG (jak pamiętamy, nie poradziła ona sobie z kryzysem na rynkach światowych i ogłosiła w styczniu bankructwo) oraz części jej aktywów powiązanych z pamięciami Graphics Double Data Rate (GDDR). Dzięki temu już wkrótce na rynku pojawią się karty graficzne korzystające z kości wyprodukowanych przez tego znanego japońskiego producenta chipów DRAM.

"Obecne systemy graficzne potrzebują pamięci zapewniających transfer przekraczający 5 Gb/s" - powiedział Takao Adachi, dyrektor ds. technologii firmy Elpida. "Aby spełnić te wymagania wkrótce zaczniemy produkować moduły GDDR5. W niedalekiej przyszłości będą one się mogły pochwalić transferem przekraczającym nawet 8 Gb/s" - dodaje Adachi.

Elpida planuje rozpocząć dostawy 1-gigabitowych chipów GDDR3 i GDDR5 w pierwszej połowie przyszłego roku. Obiecuje również, że w drugiej połowie rozpocznie w fabryce Hiroshima Plant masową produkcję kości GDDR5 o pojemności 2 Gb.