Eltax Hollywood + Atomic A8

Jeden z najatrakcyjniejszych cenowo zestawów 5.1 na rynku.

Jeden z najatrakcyjniejszych cenowo zestawów 5.1 na rynku.

Na naszych łamach pojawiały się już opisy kilku produktów duńskiego Eltaxa, m.in. zestaw 5 kolumn - Universe i mocny, dobry subwoofer Atomic A10R. Tym razem do testu otrzymaliśmy najtańszy zestaw wielokanałowych kolumn w katalogu firmy. Jeszcze przed kilkoma miesiącami cena opisywanego systemu była o ok. 80% większa, z tym większym więc zainteresowaniem przystąpiliśmy do testów. Idealnym uzupełnieniem pięciu kolumn jest subwoofer Atomic A8, który jest tani i dopasowany stylistycznie do pozostałych kolumn.

Niedrogi zestaw 5.1, który zadowoli początkujących kinomanów. Spodobała nam się budowa kolumn i ciekawy wygląd. Do dźwięku też nie można mieć zastrzeżeń - oczywiście, jak na sprzęt w tej klasie cenowej.

Niedrogi zestaw 5.1, który zadowoli początkujących kinomanów. Spodobała nam się budowa kolumn i ciekawy wygląd. Do dźwięku też nie można mieć zastrzeżeń - oczywiście, jak na sprzęt w tej klasie cenowej.

Zestaw Hollywood ma wiele wspólnego z systemem Universe. Bardzo podobne (lub wręcz identyczne) są kolumny: centralna i tylne efektowe. Inne są natomiast przody. We wspomnianym już zestawie kolumny przednie były bardzo dobre praktycznie pod każdym względem. W Hollywood konstrukcja głównych zespołów głośnikowych jest dość nietypowa. Obudowy są bardzo wąskie i stosunkowo wysokie. Za szarymi maskownicami kryją się trzy głośniki. Przetwornik niskotonowy ulokowano w dolnej części obudowy, na bocznej ściance. Membrana jest chroniona przed uszkodzeniem mechanicznym metalowym kołpakiem. Jakość wykonania jest zadowalająca. Obudowy są wprawdzie tylko lakierowane srebrną farbą, lecz wykonano to starannie.

Zaciski są pojedyncze: solidne, złocone. Pozostałe kolumienki mają tanie złącza sprężynkowe. Jeśli chodzi o brzmienie, to można mieć zastrzeżenia do reprodukcji górnych części pasma. Kopułki wysokotonowe są tanie i to odbija się na jakości sopranów. Lepsza jest za to średnica - dzięki niej brzmienie nie męczy słuchacza. O zróżnicowaniu i urzekającej czystości środka nie można wypowiadać się w superlatywach, jednak biorąc pod uwagę cenę zestawu, brzmi on całkiem efektownie. Przekaz ma odpowiednią masę i z przekonaniem oddaje charakter danej ścieżki filmowej. Basu nie jest za wiele, mimo obecności dedykowanego przetwornika na bocznej ściance. Sytuację ratuje subwoofer, jednak trzeba pamiętać, że i on z racji wymiarów i możliwości sprawdzi się raczej w niewielkich pomieszczeniach.

Informacje

Typ głośniki 5.1

Cena 1999 zł

Dystrybutor Audio Klan,http://www.audioklan.pl

Funkcje (subwoofer) wejście niskopoziomowe monofoniczne, wejścia/wyjścia głośnikowe, regulacja fazy, częstotliwości odcięcia

Złącza kolumny główne - złocone nakrętki pojedyncze, pozostałe: zaciski sprężynkowe