Emulator x86 w... Javie

Naukowcy z Uniwersytetu Oxford opracowali emulator x86 napisany całkowicie w Javie i pracujący pod kontrolą maszyny wirtualnej. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość uruchomienia go na dowolnej platformie sprzętowej lub systemowej (oczywiście pod warunkiem że jest na nią dostępna wirtualna maszyna Javy).

Twórcy projektu JPC twierdzą, że narzędzie to może być bardzo przydatne podczas testowania różnego rodzaju aplikacji, albo nauki o działaniu wirusów (dzięki JPC będzie można je testować bez obawy, że takie eksperymenty zaszkodzą komputerowi). Dzięki temu, że jest napisany całkowicie w Javie, emulator będzie działał nie tylko na komputerach PC x86, pod kontrolą różnych systemów operacyjnych, ale także na platformach RISC, czy telefonach komórkowych - czyli wszędzie tam, gdzie jest dostępna wirtualna maszyna Javy.

JPC tworzy "wirtualną przestrzeń", na której użytkownik może zainstalować testowany system operacyjny. Oczywiście emulator udostępnia także wirtualnie wszystkie wymagane urządzenia peryferyjne. Jak twierdzą twórcy, dzięki bardzo wysokiemu poziomowi zabezpieczeń udostępnianemu przez Javę, można w ten sposób testować choćby najbardziej niebezpieczne oprogramowanie bez jakichkolwiek obaw.

DOS'owa gra Prince of Persia uruchomina w JPC pod Linuksem

DOS'owa gra Prince of Persia uruchomina w JPC pod Linuksem

Projekt jest rozwijany od drugiej połowy 2005 roku, a dotychczasowe przykłady jego działania można zobaczyć na stronie JPC. Jego kod nie został do tej pory jeszcze udostępniony szerszemu gronu użytkowników, gdyż twórcy pracują jeszcze nad modelem licencjonowania.

Więcej informacji.