Encyklopedia Britannica porzuca wydanie papierowe

Encyklopedia Britannica w wersji drukowanej ukazywała się przez 244 lata. Teraz, jako "rytuał przejścia w nową erę", wydawca publikacji zdecydował się na jej kontynuację wyłącznie w wersji elektronicznej.


Britannica żegna się z papierem

Oto znak czasu. Najstarsza anglojęzyczna encyklopedia nie będzie już ukazywać się w wersji papierowej. Britannica kieruje całą moc przerobową w stronę wydawnictw cyfrowych.

Zobacz też: Wiedza z komputera

Zobacz również:

  • "Wiki Lubi Zabytki" - Wikipedia ogłasza konkurs!

- Uważamy, że naszą tradycją nie jest druk [papierowej encyklopedii - dop. ws], ale przekazywanie wiedzy ludziom - powiedział Jorge Cauz, szef wydawnictwa Encyclopaedia Britannica.

Encyklopedia z tradycjami

Encyklopedia Britannica, od początku istnienia w 1768 roku, rozrosła się do objętości 32 tomów. W 2004 pełna wersja Britanniki zawierała ok. 120 tysięcy artykułów, liczących razem około 44 miliony słów. Wydanie tej prestiżowej publikacji z 2010 roku było ostatnim jakie można nabyć w wersji książkowej. Wydawnictwo poinformowało, że kolejne edycje encyklopedii będą się pojawiać wyłącznie w internecie i na nośnikach cyfrowych.

Jak dogonić Wikipedię

Decyzja Britanniki to znacząca chwila, zaś Jorge Cauz nazywa ją "rytuałem przejścia w nową erę". Druk coraz powszechniej zastępują aplikacje i e-booki. Podjęty krok ma także podłoże finansowe. Sprzedaż książek stanowił tylko 1 proc. rocznych przychodów wydawnictwa. "Rynek jest gdzie indziej" - dodał szef Encyclopaedia Britannica. 32-tomowy zestaw wiedzy szybko się dezaktualizuje, a twórcy chcą, aby ich dzieło mogą z powodzeniem rywalizować ze społecznościową encyklopedią taką jak Wikipedia.

Atutami Encyclopaedia Britannica ma być dbałość o dokładność informacji oraz prestiż jakim publikacja cieszyła się na przestrzeni stuleci. Wydawnictwo chce uczcić odejście od papierowego wydania, przez tydzień udostępniając pełną treść encyklopedii za darmo.

Można z niej skorzystać na stronie Encyklopedii Britannica.

Co sądzicie o decyzji Britanniki? Jak oceniacie wyścig Wikipedia - tradycyjne encyklopedie? Czy w waszej ocenie zalety nowoczesnej encyklopedii 2.0 niwelują jej wady?

Macie w domach papierowe encyklopedie?

___________________________

fot. Howard Dickins