Encyklopedie
-
- Paweł Wimmer,
- 01.12.2004
Encyklopedie stają się w świecie komputerów równie popularne, jak ich książkowe odpowiedniki. Najwięcej ma w tej kwestii do powiedzenia PWN.
Encyklopedie stają się w świecie komputerów równie popularne, jak ich książkowe odpowiedniki. Najwięcej ma w tej kwestii do powiedzenia PWN.
Wielkie dzieła encyklopedyczne, które kiedyś zajmowały całą półkę domowego regału (jak choćby 30-tomowa Britannica czy 13-tomowa Encyklopedia PWN, żeby już nie sięgać w zamierzchłą przeszłość, do Orgelbranda) przechodzą chyba powoli do historii, choć ciągle jeszcze stanowią bardzo atrakcyjny "towar", a dla wielu osób są wręcz nobilitującym elementem wyposażenia mieszkania, nawet jeśli pokrywają się kurzem i służą jedynie za "wystrój" dowodzący poziomu kulturalnego gospodarzy.
Przyszłość należy jednak bez wątpienia do encyklopedii elektronicznych, których wprawdzie nie można czytać w łóżku ani wannie (chyba że z notebookiem czy palmtopem), ale za to są w pełni multimedialne (grafika, nagrania, animacje, filmy wideo, interaktywne prezentacje) i zawierają mechanizmy wyszukiwania, których próżno szukać w papierowych wydaniach, gdzie funkcję wyszukiwarki pełni co najwyżej pośliniony palec. W miarę upowszechniania się napędów DVD także fizyczne ograniczenia odchodzą w niepamięć, przynajmniej na długi czas, bo dysk DVD potrafi zmieścić encyklopedię z setkami tysięcy haseł i zapewne pojemność nośników znacznie wyprzedzi zdolność zespołów encyklopedystów do ich sensownego wypełnienia.
Od pierwszych polskich encyklopedii, które pojawiły się w latach 90., minęło kilka epok informatycznych, a niektórzy pamiętają jeszcze czasy, gdy w napędzie o pojedynczej szybkości (1x!) uruchamiało się Encartę i czekało pół minuty na wyświetlenie hasła. Jednak choć ogólne zasady rządzące tego rodzaju wydawnictwami niewiele się zmieniły, ich jakość jest dzisiaj nieporównywalna z pierwocinami. Przede wszystkim pojawiło się znacznie więcej multimediów, które w zasadniczy sposób zmieniają odbiór materiałów encyklopedycznych - sążniste objętościowo nagrania wideo stają się już oczywistym standardem.
Wielkim krokiem do przodu stała się pełna "hipertekstyzacja" encyklopedii, która zapewnia kontekstowe i pełnotekstowe połączenia między dowolnymi hasłami, skracając do minimum czas wyszukiwania pokrewnych informacji. Wyrafinowane narzędzia wyszukiwawcze, z zastosowaniem rozmaitych warunków logicznych i kategoryzacji, pozwalają znaleźć informacje, do których w papierowym wydaniu nigdy byśmy nie dotarli.
Wiele wydawnictw, starając się dotrzymać kroku biegowi wydarzeń, udostępnia też aktualizację przez Internet, zwłaszcza dzieł, w których informacje polityczne czy ekonomiczne odgrywają istotną rolę. W ten sposób można przetrwać nieuchronny napór codzienności aż do chwili pojawienia się następnego wydania.
Pozostaje jednak pytanie, czy wydawnictwa takie sprostają żywiołowo rozwijającym się encyklopediom sieciowym budowanym przez wolontariuszy, jak przede wszystkim Wikipedia, która natychmiast reaguje na wydarzenia. Mogą się bronić głównie profesjonalizmem, bo najszlachetniejszy nawet wolontariat nie zapewni takiej jakości, jak zawodowy zespół autorski. To rywalizacja żywiołu, reprezentowanego przez setki i tysiące amatorów, z chłodnym profesorskim profesjonalizmem - jeden i drugi mają rację bytu, aczkolwiek w miarę zwiększania się zasobów w otwartych projektach internetowych (największy z nich, angielska Wikipedia, miała w połowie września 350 tys. haseł) i poprawiania się ich jakości coraz więcej osób sięga najpierw do bezpłatnych baz wiedzy w Sieci. Niewątpliwie nacisk społeczności internetowej będzie wpływać na doskonalenie komercyjnych encyklopedii dostarczanych na płytach, więc konkurencja zapowiada się bardzo interesująco. Ciekawe natomiast, jak poradzi sobie sieciowa encyklopedia WIEM, która właśnie przeszła na pełny komercjalizm, zderzając się z polską Wikipedią, która przeżywa w tej chwili wyjątkowy rozkwit.
Najlepszy - WIEM - Wielka Internetowa Encyklopedia Multimedialna

Informacje Optimus Pascal Multimedia,http://www.opm.pl
tel. (033) 8293529
Cena 79 zł
Opłacalny - Multimedialna Encyklopedia Ucznia

Informacje Wydawnictwo Naukowe PWN,http://ksiegarnia.pwn.pl
Infolinia 0 801351929
Cena 79 zł
Najlepszy - Cywilizacja - encyklopedia multimedialna PWN

Cywilizacja zawiera ok. 50 tys. haseł podzielonych na dwie główne kategorie: cywilizacja współczesna i cywilizacje starożytne, z dalszym podziałem według kryterium geograficzno-kulturowego, np. cywilizacje Ameryki prekolumbijskiej czy cywilizacja Islamu.
Wszystkie hasła zawierają wbudowane odsyłacze hipertekstowe, pozwalające wczytywać hasła objaśniające poszczególne elementy tekstu, ale możliwe jest też wyszukiwanie (za pomocą podwójnego kliknięcia) haseł zawierających wskazany wyraz. Oczywiście dostępne jest też tradycyjne wyszukiwanie pełnotekstowe - proste, z użyciem widocznego pola wyszukiwania, oraz złożone, z użyciem wielu kryteriów logicznych oraz zawężeniem do wybranej kategorii lub podkategorii. Widok Wszystkie hasła pozwala wyświetlić listę haseł w podziale na media: tekstowe, tabele, nagrania, ilustracje, mapy itd. - zakres jest wybierany za pomocą "gaszenia" lub "zapalania" bloków mediów. Osobno wydzielone są Galeria i Atlas pomników kultury. Zawartość haseł można kopiować i przenosić do innych aplikacji.
Encyklopedię można w całości zainstalować na twardym dysku, co znacznie ułatwia korzystanie z niej.
Informacje Wydawnictwo Naukowe PWN,http://ksiegarnia.pwn.pl
Infolinia 0 801351929
Cena 79 zł
Opłacalny - Nauka - encyklopedia multimedialna PWN

Podział według kryterium mediów obejmuje teksty, ilustracje, animacje, panoramy, tabele, zestawienia i interakcje, które można włączać i wyłączać, ograniczając lub rozszerzając w ten sposób listę wyświetlonych haseł. Podobnie jak w encyklopedii Cywilizacja, dostępne jest hipertekstowe powiązanie haseł oraz pełnotekstowe wyszukiwanie proste i zaawansowane, z określeniem dodatkowych kryteriów. Bardzo interesujące są multimedialne wykłady - specjalnie przygotowane animacje ze słownym komentarzem.
Precyzyjna, obszerna informacja o charakterze formalnym oraz sposób opisu czynią Naukę materiałem, który przyciągnie uwagę ucznia i studenta, a także każdą wykształconą osobę, którą interesuje historia i aktualne problemy świata nauki.
Encyklopedię można zainstalować na twardym dysku.
Informacje Wydawnictwo Naukowe PWN,http://ksiegarnia.pwn.pl
Infolinia 0 801351929
Cena 49 zł