Endeavour znów nie wystartował

Dziś wieczorem NASA spróbuje po raz kolejny wystrzelić prom kosmiczny Endeavour. W ostatnich dniach z powodu złych warunków atmosferycznych i usterek technicznych znów nie udało się wysłać wahadłowca w kosmos.

W zeszłym miesiącu dwie przymiarki do wystrzelenia promu pokrzyżował wyciek wodoru. Przewidziane na sobotę i niedzielę próby startu nie powiodły się ze względu na złe warunki atmosferyczne.

W piątek 11 błyskawic uderzyło zaledwie 800 metrów od pola startowego wahadłowca uniemożliwiając sobotni start, zaś w niedzielę pioruny i duże zachmurzenie naruszały wytyczne awaryjnego lądowania w razie potrzeby.

Kolejną próba startu Endeavour odbędzie się dziś o godzinie 18:51

W skład Endeavour wchodzi 7 astronautów. Na pokładzie znajdują się również kluczowe części składowe do Japońskiego laboratorium naukowego "Kibo" znajdującego się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Misja astronautów potrwa 16 dni. Dla załogi przewidziano pięć spacerów w przestrzeni kosmicznej.

"Kibo", zwane również Japońskim Modułem Eksperymentalnym, to pierwsze udogodnienie dla człowieka w kosmosie stworzone przez Japończyków. Prace nad jego budową trwały ponad 20 lat.