Energia na wynos

Efektywność działania akumulatorów jest przedmiotem zainteresowania całej branży elektronicznej. Postęp technologiczny w dziedzinie wydajności akumulatorów wciąż nie nadąża za oczekiwaniami, a oprócz tego często jest "tłumiony" przez bogatsze wyposażenie pochłaniające coraz więcej energii.

Energia na wynos

Pojemne baterie Sanyo Eneloop

Nic zatem dziwnego, że użytkownicy nie odczuwają, by czas autonomicznego działania urządzeń przenośnych - telefonów komórkowych, palmtopów, notebooków - ulegał zasadniczemu wydłużeniu. Na razie nie widać możliwości zmiany tej sytuacji, ale nie oznacza to stagnacji.

Nowe pomysły na bardziej efektywne zasilanie wciąż się pojawiają. Niektóre z nich przeszły już z kolorowych prezentacji do świata rzeczywistego i są dostępne w sklepach. Wysiłki badawcze producentów koncentrują się z jednej strony na ulepszaniu znanych technologii, takich jak akumulatory litowo-jonowe, ale z drugiej wiele firm próbuje też znaleźć inne bardziej przełomowe rozwiązania. Najbardziej nagłośnione z nich, ale wciąż pozostające w fazie prototypowej, to ogniwa paliwowe (fuel cells). Kolejne pomysły czekają na weryfikację praktyczną.

Powolne ulepszanie

Energia na wynos

Ogniwa metanolowe Toshiby - wciąż niespełnione nadzieje pod względem efektywności energetycznej

Od momentu wprowadzenia na rynek przez Sony akumulatorów litowo-jonowych, co miało miejsce 10 lat temu, ich pojemność wzrasta w tempie ok. 9% rocznie. Największe baterie tego rodzaju mają pojemność ok. 2,6 Ah (amperogodzin). Ric Fulop - współzałożyciel firmy A123 Systems specjalizującej się w opracowywaniu akumulatorów dużej mocy i współfinansowanej m.in. przez Qualcomm i Motorolę - twierdzi, że wciąż możliwa jest dalsza poprawa parametrów technologii litowo-jonowej. Dowodem na to jest technologia opracowana właśnie przez Matsushita Battery Industrial wspólnie z Intelem, umożliwiająca budowanie akumulatorów o pojemności 2,9 Ah. Taki akumulator jest w stanie zapewnić notebookowi nawet do 8 godzin autonomicznej pracy! Komercyjne akumulatory oparte na tej technologii pojawią się na rynku w kwietniu 2006 r.

Producenci ulepszają jednak nie tylko pojemność energetyczną, ale również inne ważne dla użytkownika parametry, jak choćby czas niezbędny do naładowania akumulatora. Toshiba zaprezentowała ostatnio prototypy akumulatorów, które umożliwiają naładowanie 80% całkowitej pojemności w czasie ok. jednej minuty. Jest to wynik imponujący - typowe akumulatory litowo-jonowe ładują się w tempie 2-3% całkowitej pojemności na minutę. Z kolei w laboratoriach NEC opracowano konstrukcję elastycznych akumulatorów o grubości poniżej 1 mm, które można w 80% doładować w czasie krótszym niż 30 s. Wykorzystują one przyjazną dla środowiska technologię, określaną przez NEC jako "organic radical battery" rozwijaną przez NEC od ok. 5 lat...

Więcej na temat w najnowszym wydaniu tygodnika Computerworld (nr 1/2006), w artykule "Zmagania bez gniazdka".