Energia przez Internet

Aby zmniejszyć koszty produkcji w swoich fabrykach, Procter & Gamble będzie kupował niezbędne surowce energetyczne poprzez internetową giełdę EnergyGateway.com.

Jeden z największych koncernów światowych, Procter & Gamble, oświadczył, że zamierza kupować surowce energetyczne przez Internet. Do wybierania najkorzystniejszych ofert zakupu gazu naturalnego, potrzebnego do zasilania fabryk, firma planuje wykorzystać internetową giełdę EnergyGateway.com. Roczna wartość zakupów energii online ma wynieść ok. 100 mln USD. Procter & Gamble zamierza zmniejszyć koszty produkcji w swoich 59 amerykańskich zakładach. Umowa z internetową giełdą energii na razie została podpisana na rok.

Firmy korzystające z usług EnergyGateway.com. wnoszą stałą opłatę miesięczną w wysokości ok. 500 USD. Za każdą przeprowadzoną transakcję właściciele giełdy pobierają 1% prowizji zarówno od kupujących, jak i od sprzedających. "Jest to znacznie taniej niż przy konwencjonalnych sposobach zaopatrywania się w energię, a tym samym może oznaczać obniżenie cen oferowanych produktów. Jeżeli powiedzie się ten projekt pilotażowy, zapewne rozpoczniemy jeszcze większe zakupy innych produktów i surowców" - stwierdziła Michele Kidd, kierownik zaopatrzenia w Procter & Gamble.


Zobacz również