Energooszczędna e-książka

Panasonic zamierza wprowadzić na rynek urządzenie o nazwie Sigma - czyli przenośny wyświetlacz LCD, przystosowany do wyświetlania stronic elektronicznych książek. Przedstawiciele koncernu zapowiadają, że dwie baterie AA zapewnią urządzeniu energię niezbędną do działania przez pół roku.

O prowadzeniu prac nad takim rozwiązaniem poinformował serwis Nikkei Electronics Asia. Z pierwszych doniesień wynika, że urządzenie będzie wyświetlało niebieski tekst (oraz ilustracje) na białym tle (w rozdzielczości 1024 x 768). Będzie ono przypominało typową książkę - dzięki zastosowaniu dwóch, 7,2-calowych wyświetlaczy LCD. Cena Sigmy nie jest jeszcze znana - szacuje się jednak, że nie powinna ona przekroczyć 250 USD. Urządzenie wyposażona będzie w slot, umożliwiający korzystanie z kart pamięci Secure Digital - na nich właśnie mają być dystrybuowane książki przeznaczone do przeglądania na Sigmie (dane mają być zabezpieczone przed nielegalnym kopiowaniem).

Wysoka energooszczędność będzie możliwa dzięki temu, że wyświetlacz jest bardzo rzadko odświeżany - raz na jedną "stronicę" (gdy jest ona "załadowywana"). Typowe, wykorzystywane np. w notebookach wyświetlacza odświeżane są co ok. 60 razy na sekundę, a każde odświeżenie pochłania prąd.

Wiadomo już, że w momencie premiery urządzenia (które tworzone jest z myślą o chińskim rynku), na rynku pojawią się pierwsze kompatybilne z nim książki - głównie komiksy i fantastyka.


Zobacz również