Energooszczędne dyski twarde Barracuda LP

Seagate poszerzył ofertę o nową rodzinę energooszczędnych, 3,5-calowych dysków twardych do instalowania w komputerach typu desktop. Dyski Barracuda LP (których talerze obracają się z nietypową szybkością 5900 obrotów na sekundę) są dostępne w wersjach o pojemności 1, 1,5 i 2 TB.

Ponieważ talerze dysków Barracuda LP obracają się z szybkością 5900 obrotów na minutę, pobierają o ok. 50% mniej mocy niż dyski, których talerze obracają się z szybkością 7200 obrotów na minutę. Dysk Barracuda LP pobiera podczas pracy 5,6 W mocy, a będąc w stanie spoczynku 3 W.

Dyski zawierają bufor na dane o pojemności 32 MB i zapisują dane w trybie sekwencyjnym z szybkością 84 MB/s. Średni czas potrzebny do rozpoczęcia operacji czytania/pisania danych wynosi 14 milisekund. Dyskom towarzyszy firmware SecureEraseSelf-Encryption oraz programy PowerTrim i PowerChoice, które monitorują pobór mocy i kontrolują szybkość z jaką obracają się talerze.

Dyski Barracuda LP kosztują 118 USD (1 TB), 156 USD (1,5 TB) i 358 USD (2 TB).

Energooszczędny dysk twardy o pojemności 2 TB wprowadziła również na rynek w tym miesiącu firma Western Digital (pisaliśmy o tym tutaj).